W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jak budować dobre relacje w szkole?

Jak budować dobre relacje w szkole?
03.03.202310:44

Eksperci i edukatorzy z Polski oraz Islandii biorą udział w międzynarodowej konferencji „Edukacja to relacje. Komunikacja. Kompetencje. Przestrzeń”. Dwudniowe wydarzenie to element projektu na rzecz edukacji realizowanego wspólnie przez Lublin i Reykjavik. Jego motto przewodnie to dobre relacje w szkole. Projekt wpisuje się w program wydarzeń Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Konferencja jest okazją do zaprezentowania efektów projektu „Edukacja to relacje”, który realizujemy razem z Reykjavikiem. Jego celem jest wzmocnienie wiedzy, kompetencji i doświadczenia kadry szkolnej w budowaniu przyjaznego środowiska w społeczności szkolnej. Dzisiejsze spotkania umożliwią również udział w dyskusjach z ekspertami z Polski i Islandii na temat relacji we współczesnej szkole – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

Konferencja kierowana jest przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów i psychologów, przedstawicieli sektora edukacji, a także pracowników instytucji kultury czy instytucji publicznych. W wydarzeniu biorą udział także rodzice i uczniowie, których głos jest ważnym elementem rozmowy o dzisiejszej szkole.

W programie konferencji, która odbywa się 3 i 4 marca, zaplanowano panele i warsztaty dotyczące komunikacji w szkole, rozwijania kompetencji społecznych uczniów i kreowania przestrzeni szkolnej sprzyjającej dobrym relacjom. W panelach biorą udział uznani polscy eksperci w dziedzinie edukacji, wśród nich m.in. Wiesława Mitulska – nauczycielka, edukatorka, trenerka, prof. dr hab. Sylwia Jaskulska z UAM w Poznaniu, czy Iwona Pietrzak-Płachta – Nauczycielka Roku 2022. Islandzcy eksperci biorący udział w konferencji to przedstawiciele Departamentu Edukacji i Młodzieży Miasta Reykjavik oraz nauczyciele reprezentujący dwie lokalne szkoły ze stolicy Islandii. Przedstawią swoje doświadczenia w zakresie islandzkiego systemu edukacji, któremu przyświeca motto „niech spełniają się marzenia”.

Celem konferencji jest także upowszechnienie rekomendacji w zakresie budowania przyjaznego środowiska szkolnego. Powstały one w ramach projektu, jako wspólna praca ekspertów, nauczycieli, rodziców i uczniów. Będą dostępne w formie cyfrowej dla wszystkich zainteresowanych i służyć lubelskim szkołom w rozwijaniu kompetencji społecznych uczniów.

Projekt „Edukacja to relacje. Współpraca Lublina i Reykjaviku na rzecz edukacji” korzysta z dofinansowania o wartości ok. 101 tys. euro (85% grantu) otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu oraz Norwegii w ramach Funduszy EOG. Realizowany jest od 2022 roku przez Miasto Lublin, Miasto Reykjavik oraz 5 szkół z Lublina i 2 szkoły z Reykjaviku. Biorą w nim udział Dalskoli i Vesturbæjarskóli oraz lubelskie Szkoły Podstawowe: nr 19 im. Józefa Czechowicza, nr 21 im. Królowej Jadwigi, nr 29 im. Adama Mickiewicza, nr 38 im. Henryka Sienkiewicza i nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Projekt Edu Lublin

baner