W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pierwsze kroki do budowy szkoły przy ul. Jemiołuszki

Pierwsze kroki do budowy szkoły przy ul. Jemiołuszki
24.06.202212:48

Rada Miasta wyraziła zgodę na nabycie pierwszych działek przy ul. Jemiołuszki pod budowę nowej szkoły. W zamian za te tereny miasto przeniesie na rzecz osób fizycznych prawo własności do terenów przy ul. Narcyzowej i ul. Kazimiery Litwiniukowej.

– W miejskich zasobach w tej części Lublina brakuje działek, które moglibyśmy przeznaczyć na cele oświatowe. Zamiana gruntów jest więc niezbędna, by zapewnić dostęp do szkoły dla dzieci z tak szybko rozwijającej się dzielnicy, którą często wybierają młode rodziny. Tempo powstawania nowych budynków w tym rejonie miasta jest znacznie większe niż prognozy. Dodatkowo zmiany w systemie edukacji i powrót klas 7 i 8 do szkół podstawowych, doprowadziły do sytuacji, w której szkoła zbudowana przy ul. Berylowej nie jest wystarczająca. Dlatego przygotowujemy nową inwestycję oświatową, by zapewnić komfort nauki i pracy dla uczniów oraz pracowników szkoły – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Według danych demograficznych przy obecnej strukturze organizacyjnej przewiduje się, że w latach 2025/2026 liczba uczniów będzie wynosiła ok 1700, czyli 70 oddziałów.

– Szacuje się, że w obwodzie szkoły nr 58 przy ul. Berylowej w najbliższych latach liczba oddziałów klas pierwszych będzie oscylowała w granicach 11-13. Przy tak dużej liczbie dzieci, którym musimy zapewnić możliwość realizacji obowiązku szkolnego, potrzeba budowy nowego obiektu oświatowego w dzielnicy Węglin Południowy jest bezdyskusyjna. Obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia budowę takiego obiektu przy ul. Jemiołuszki – dodaje Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta ds. Oświaty.

Pierwszy etap nabycia gruntów pod szkołę zakłada zamianę terenów miejskich przeznaczonych pod zabudowę usługową, mieszkaniową mieszaną i z dopuszczeniem usług przy ul. Narcyzowej i Kazimiery Litwiniukowej na działki przy ul. Jemiołuszki, przeznaczone jako tereny usług publicznych pod realizację obiektów oświaty. Kolejne kroki dla pozyskania gruntów zostaną wykonane jesienią.

Uchwała w sprawie zamiany gruntów została przyjęta podczas obrad Rady Miasta Lublin, 23 czerwca.

Projekt Edu Lublin

baner konkursu plastycznego