W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Czym są konsultacje społeczne

Czym są konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne mają miejsce wtedy, kiedy Miasto pyta mieszkańców i mieszkanki o ich opinię na jakiś temat. Tematy mogą być różne, od aktywizacji seniorów, przez ochronę przed hałasem, po sposoby walki ze smogiem czy kształt inwestycji drogowych. Opinię może wyrazić każdy mieszkaniec i mieszkanka miasta Lublin.

Konsultacje można przeprowadzać na różne sposoby. Mogą to być np. spotkania otwarte z mieszkańcami i mieszkankami, warsztaty, możliwość zapoznania się z wyłożoną do wglądu dokumentacją, dyżury konsultacyjne itd.
Uwagi i wnioski zgłoszone w trakcie konsultacji są analizowane, a następnie wraz z podsumowaniem konsultacji opracowane w formie raportu. Wyniki konsultacji nie są wiążące, ale bierze się je pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznych decyzji w danej sprawie.

Zapoznaj się >> Podstawy prawne

 

WYRAŻENIE OPINII

Kto może uczestniczyć w konsultacjach społecznych?
Każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Lublina.

Jakie wymagania musisz spełnić?
Przyjdź na spotkanie, na którym konsultowany jest interesujący Cię temat.
Swój pomysł, uwagę czy opinię możesz też wysłać pocztą, mailem lub za pomocą formularza online.
Konsultacje są ważne bez względu na liczbę uczestniczących osób.

Kiedy odbywają się konsultacje społeczne?
Konsultacje społeczne mogą być ogłoszone w każdym momencie.
Informacji szukaj na stronie internetowej https://lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/konsultacje-spoleczne/konsultacje-trwajace.
Swoją opinię możesz wyrazić przez minimum 14 dni.


 

ZGŁOSZENIE TEMATU

Kto może zgłosić temat konsultacji?
Każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Miasta może zgłosić temat, który według niego/niej powinien zostać poddany konsultacjom społecznym.

Jakie wymagania musisz spełnić?
Twój wniosek musi popierać min. 100 mieszkańców i mieszkanek Miasta. Możesz też zdobyć poparcie Rady Dzielnicy lub 10 organizacji pozarządowych albo 3 radnych Rady Miasta Lublin.

Kiedy odbędą się konsultacje społeczne, o które wnioskujesz?
Po zebraniu przez Ciebie podpisów i złożeniu wniosku Prezydent Miasta Lublin ma 30 dni, aby zdecydować, czy ogłaszać w tej sprawie konsultacje. W przypadku udzielenia zgody Prezydent wyznacza również termin konsultacji.

Jak zgłosić temat do konsultacji społecznych?
Przedstaw swój pomysł na konsultacje we wniosku. Opisz ich przedmiot i uzasadnienie.
Zaproponuj także termin i ich formę. Dołącz listę osób popierających wniosek (imiona i nazwiska, adresy i podpisy min. 100 mieszkańców i mieszkanek Lublina) oraz dane osoby wyznaczonej do kontaktu.

Co się dzieje z wnioskiem?
Twój wniosek może być zaakceptowany, rozpatrzony w części lub z różnych względów odrzucony. W przypadku zgody ogłoszenie o rozpoczęciu konsultacji zostanie zamieszczone na stronie lublin.eu.

 

Schemat składania wniosku o konsultacje

[Opis grafiki. Schemat składania wniosku o konsultacje. Na fioletowym tle białe napisy z infografikami:
1. Masz pomysł
2. Składasz wniosek w Urzędzie Miasta Lublin
3. Podejmowanie decyzji
4. W przypadku zgody - ogłoszenie o rozpoczęciu konsultacji społecznych na lublin.eu
5. Zbieranie uwag
6. Zakończenie konsultacji
7. Opracowanie sprawozdania i raportu
8. Opublikowanie sprawozdania i stanowiska przez 9. Biuro Partycypacji Społecznej]

Pomoc
W razie wątpliwości możesz poprosić o pomoc pracowników i pracownice Biura Partycypacji Społecznej (tel. 81 466 25 54, , ).