W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Budżet Obywatelski 2018 - konsultacje społeczne

Budżet Obywatelski 2018 - konsultacje społeczne
27.12.201611:20

Po trzech latach funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego przedstawiamy propozycje zmian w nadchodzącej, czwartej edycji BO i zapraszamy do ich konsultacji. Zostały one opracowane na podstawie głosów w dyskusji jakie trafiły do Urzędu Miasta Lublin od mieszkańców i mieszkanek.

 

Zakres proponowanych zmian:
1. Nowe progi projektów małych i dużych.
Projekt mały mieści się w granicach 25 000 zł - 300 000 zł, projekt duży obejmuje koszty od 300 001 zł do 800 000 zł. Efektem zmiany powinna być realizacja większej ilości projektów z Budżetu Obywatelskiego oraz mniejsza skala proponowanych inwestycji i działań. Zmiana progu minimalnych kosztów projektu może skutkować większą ilością projektów.
Dotychczasowa regulacja zakładała, że projekt mały mieści się w granicach 50 000 zł – 500 000 zł, projekt duży mieści się w granicach 500 001 zł – 1 200 000 zł, a minimalna wartość projektu to 50 000 zł.

2.  Nowy podział kwoty 15 mln zł pomiędzy projekty duże i małe.
Na małe projekty przeznaczamy 9 000 000 zł, na duże 6 000 000 zł. Skutkiem tej zmiany powinno być zwiększenie ilości małych projektów, dzięki czemu będą one realizowane we wszystkich częściach miasta.
Dotychczasowa regulacja zakładała, że na projekty małe przeznaczone jest 8 000 000 zł, na projekty duże 7 000 000 zł.

3. Zagwarantowanie kwoty 150 000 zł dla każdej z dzielnic, na jeden, poddany pod głosowanie projekt.
W ten sposób maksymalnie 4 050 000 zł jest z góry dzielone pomiędzy 27 dzielnic, niezależnie od wyników głosowania. W praktyce oznacza to, że po głosowaniu, poza projektami które uzyskały największą liczbę głosów, do realizacji kierowane są projekty obejmujące swym zasięgiem jedną dzielnicę i których koszt nie przekracza 150 000 zł. Warunkiem jest to, że w wynikach głosowania nie ma żadnego projektu małego realizowanego na danej dzielnicy. W praktyce w ten sposób, niezależnie od wielkości dzielnicy, ilości głosujących na danym terenie osób, każda z dzielnic ma prawnie zagwarantowany jeden projekt. Może okazać się, że będą dzielnice, w których nie będzie jednak zrealizowany żaden projekt. Sytuacja ta będzie miała miejsce jeśli:
- żaden ze zgłoszonych projektów, realizowanych na danej dzielnicy, nie mieści się w kwocie 150 000 zł czyli wszystkie projekty obejmujące tą jedną dzielnice są droższe;
- nie ma zgłoszonego żadnego projektu, który obejmowałby tą jedną dzielnicę lub zgłoszone projekty obejmujące tą jedną dzielnicę, nawet jeśli są w granicy do 150 000 zł, obejmują swym zasięgiem także inną dzielnicę.
Dotychczas sprawa ta nie była poruszona w regulaminie.

4. Głosowanie odbywa się w systemie elektronicznym oraz papierowym z tym, że w systemie papierowym jedna osoba oddaje jeden głos, tylko za siebie.
System elektroniczny obejmuje mechanizm weryfikacji, uniemożliwiający zagłosowanie na inną osobę, której dane znamy. Weryfikacja odbywa się za pośrednictwem SMS lub adresu e-mail. Głosowanie w systemie papierowym odbywa się w sposób uniemożliwiający zbieranie kart poza oficjalnymi punktami głosowania i dostarczanie ich hurtowo. W praktyce jedna osoba przychodząca do punktu, odda jedną kartę do głosowania. Osoba głosująca pobierze kartę do głosowania w punkcie lub przyjdzie z kartą do głosowania. Po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość, dane osoby będą wprowadzane do systemu przez pracownika punktu. Jedna osoba będzie mogła oddać tylko i wyłącznie swoją kartę głosowania lub też kartę osoby, która wystawi stosowne upoważnienie.

Z uwagami można zapoznać się klikając w do 31 stycznia. Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 12 stycznia (czwartek) o godzinie 17:00 w sali 104, Kancelaria Prezydenta, ul. Bernardyńska 3.