W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sprawozdanie z I etapu konsultacji społecznych - Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

Sprawozdanie z I etapu konsultacji społecznych - Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej
20.04.202207:25

Zakończył się I etap konsultacji społecznych dotyczących opracowania dokumentu SUMP dla Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP – Sustainable Urban Plan Mobility) to koncepcja zintegrowanego i zrównoważonego planowania mobilności miejskiej. Głównym celem SUMP jest dążenie do podnoszenia jakości życia mieszkańców miast i ich obszarów funkcjonalnych oraz obniżanie wpływu transportu na środowisko. SUMP jest strategią długoterminową, nastawianą na zapewnienie dobrego dostępu do celów podróży i usług, zawierającą również plan wdrożenia.
Dotychczas przeprowadzone zostało badanie potrzeb i zwyczajów komunikacyjnych mieszkańców i mieszkanek LOM. Można było w nim wziąć udział zarówno on-line (w okresie od 14 do 28 lutego 2022 r. w Internecie znajdowała się ankieta, a informacje o niej znaleźć można było m. in. na FB), jak też w terenie (w terminie 24-27 lutego 2022 r. w różnych miejscach publicznych LOM byli obecni ankieterzy, którzy zadawali pytania spotkanym osobom). Badanie trwało około 15-20 minut. Respondentów pytano m. in. o sposób przemieszczania się w codziennych podróżach (komunikacja publiczna, samochód osobowy, rower, hulajnoga itp.), o ich częstotliwość oraz o cel (praca zawodowa, miejsce edukacji, zakupy, wszelkiego typu instytucje publiczne itp.).
Udział w ankiecie wzięło ponad 1000 osób.
Dziękujemy mieszkankom i mieszkańcom za udział w w pierwszym etapie konsultacji!


Prace nad dokumentem rozłożone są na trzy etapy i potrwają do końca 2022 roku.
Aktualnie zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych, których celem było zebranie propozycji działań związanych z poprawą mobilności. Realizatorem jest firma Trako Projekty Transportowe z Wrocławia: http://www.trako.com.pl/.
W marcu odbyło się sześć spotkań on-line, za pomocą platformy Zoom. Cztery z nich przeznaczone były dla grup zajmujących się transportem z perspektywy zawodowej (m.in. włodarzy miast wchodzących w skład LOM, urzędników, przedstawicieli przedsiębiorstw, organizacji społecznych, edukacji), pozostałe dwa (w godzinach popołudniowych) otwarte były dla każdego mieszkańca i każdej mieszkanki LOM. Wzięło w nich udział ponad 80 osób. Spotkania dotyczyły mocnych i słabych stron oraz scenariuszy rozwoju zrównoważonego transportu w LOM.
 

Kolejne etapy konsultacji społeczych:
II etap - odbędzie się pod koniec maja,
III etap - odbędzie się w terminie wrzesień - październik.
Zakończenie prac nad opracowaniem dokumentu planowane jest na grudzień 2022r.

Już dziś serdecznie zapraszamy, ponieważ plan zrównoważonej mobilności miejskiej to kwestia, która dotyczy każdego i każdej z nas, a im więcej osób przedstawi swój punkt widzenia, tym łatwiej będzie wypracować taki dokument, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

Pliki do pobrania