W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zakończyły się konsultacje nowego regulaminu Budżetu Obywatelskiego

Zakończyły się konsultacje nowego regulaminu Budżetu Obywatelskiego
03.02.201709:41

W trakcie konsultacji społecznych dotyczących nowego regulaminu Budżetu Obywatelskiego w Lublinie wpłynęło 15 głosów pisemnych. Pod dyskusję zostały poddane cztery propozycje zmian dotyczące kwot ograniczających projekty, podziału środków i metody głosowania.

Część ze zgłoszonych uwag ma charakter rozbudowanych propozycji, dotyczących różnych elementów regulaminu. W połowie stycznia odbyło się spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych, a do końca miesiąca można było zgłaszać swoje uwagi. Prezentujemy wszystkie złożone uwagi i opinie.

-Dyskusja nad regulaminem Budżetu Obywatelskiego jest niezwykle istotna. Wszyscy po trzech latach funkcjonowania tego narzędzia w Lublinie mamy sporo doświadczeń. Cieszę się, że mieszkańcy chętnie uczestniczyli w tych konsultacjach i zgłosili swoje uwagi do proponowanych zmian. Zapewniam, że zapoznamy się ze wszystkimi opiniami, wnikliwie je przeanalizujemy i postaramy się wypracować najlepsze dla mieszkańców miasta rozwiązania – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W trakcie konsultacji, pod dyskusję zostały poddane cztery propozycje zmian, opracowane na podstawie uwag jakie trafiły do Urzędu Miasta Lublin od mieszkańców i mieszkanek. Były to:

  1. Nowe progi projektów: małych 25 000 zł - 300 000 zł i dużych: 300 001 zł do 800 000 zł.
  2. Nowy podział kwoty 15 mln zł - na małe projekty 9 000 000 zł, na duże 6 000 000 zł.
  3. Zagwarantowanie kwoty 150 000 zł dla każdej z dzielnic, na jeden, poddany pod głosowanie projekt.
  4. Głosowanie odbywa się w systemie elektronicznym oraz papierowym z tym, że w systemie papierowym jedna osoba oddaje jeden głos, tylko za siebie.

System elektroniczny obejmuje mechanizm weryfikacji, uniemożliwiający zagłosowanie na inną osobę, której dane znamy. Weryfikacja odbywa się za pośrednictwem SMS lub adresu e-mail. Głosowanie w systemie papierowym odbywa się w sposób uniemożliwiający zbieranie kart poza oficjalnymi punktami głosowania i dostarczanie ich hurtowo. W praktyce jedna osoba przychodząca do punktu, odda jedną kartę do głosowania. Osoba głosująca pobierze kartę do głosowania w punkcie lub przyjdzie z kartą do głosowania. Po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość, dane osoby będą wprowadzane do systemu przez pracownika punktu. Jedna osoba będzie mogła oddać tylko i wyłącznie swoją kartę głosowania lub też kartę osoby, która wystawi stosowne upoważnienie.

W załączeniu przestawiamy zestawienie wszystkich pisemnych uwag, które wpłynęły do Urzędu Miasta. Uwagi zostaną przeanalizowane i na ich podstawie powstanie nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Jego ogłoszenie jest planowane na koniec lutego.

Pliki do pobrania