W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Gotowy piąty z sześciu planów ochrony dolin rzecznych w Lublinie

Gotowy piąty z sześciu planów ochrony dolin rzecznych w Lublinie
03.03.202311:44

Teren o powierzchni ponad 130 ha w dolinie rzeki Bystrzycy otrzymał ochronę planistyczną. Podczas wczorajszej (2 marca) sesji Rady Miasta uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych na odcinku od mostu kolejowego na Bystrzycy do ul. Żeglarskiej. To piąty z sześciu planów miejscowych opracowywanych dla zabezpieczenia systemu przyrodniczego Lublina w dolinach rzek.

– Plan dla doliny Bystrzycy w południowej części miasta powstał w efekcie wieloetapowych konsultacji. To wspólne spotkania, warsztaty i spacery po dzielnicy oraz trzykrotne wyłożenie planu do wglądu publicznego. Na każdym z tych etapów zbieraliśmy uwagi od mieszkańców i gdy było to możliwe uwzględnialiśmy je w zapisach dokumentu. Dodatkowo, w ramach procedury formalno-prawnej, projekt planu uzgodniło i zaopiniowało łącznie kilkadziesiąt podmiotów zewnętrznych. W opracowaniu każdego z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego uczestniczą inne organy administracji publicznej, w tym samorządowe, ale także organy z zakresu ochrony środowiska, prawa wodnego, nadzoru sanitarnego, górniczego, bezpieczeństwa publicznego czy geologii. Tak szerokie prace nad zapisami planów miejscowych pozwalają zabezpieczyć teren przed niewłaściwym zagospodarowaniem  – mówi Małgorzata Żurkowska, Główny Urbanista Miasta.

Plan miejscowy przeznacza teren doliny Bystrzycy pod miejsca rekreacji i wypoczynku, utrzymując naturalny charakter zieleni. Zgodnie z nim będą mogły tu powstać m.in. plaże nad brzegiem rzeki, zwłaszcza w zaplanowanych rejonach lokalizacji urządzeń sportowo-rekreacyjnych. Tereny wypoczynku dla wszystkich korzystających będą mogły być uzupełnione o punkty gastronomiczne (w tym mobilne), punkty widokowe (o charakterze naturalnym i antropogenicznym), czy miejsca bliskiej obserwacji natury na terenach zieleni nadrzecznej oraz zieleni urządzonej w ramach Parku Nadrzecznego, czyli nowego miejsca dla mieszkańców Lublina w postaci ogólnodostępnej zieleni o charakterze publicznym. Plan zabezpiecza tereny komunikacji rowerowej i pieszej, powiązane z istniejącymi ciągami pieszo-rowerowymi prowadzącymi w kierunku centrum miasta oraz do Zalewu Zemborzyckiego i wskazuje lokalizację nowych kładek pieszo-rowerowych i kładki pieszej nad Bystrzycą dla poprawy komunikacji między osiedlami mieszkaniowymi a terenem Parku. Zgodnie z nowym planem zagospodarowania przestrzennego kładki będą mogły mieć zindywidualizowaną formę przestrzenną, wkomponowaną w krajobraz założenia parkowego. Spełnią również funkcje widokowe oraz miejsc wypoczynku. Dodatkowo dla potrzeb turystyki plan dopuszcza odtworzenie i aktywizację zabytkowych ruin dawnego młyna wodnego oraz rezerwuje przeznaczenie terenu pod amfiteatr na szlaku młynów wodnych.

Prace projektowe poprzedziły dodatkowe konsultacje z mieszkańcami. Był to m.in. spacer przestrzenny z przewodnikiem, warsztaty i spotkanie podsumowujące, w trakcie którego, oraz dodatkowo w późniejszym terminie, mieszkańcy mogli przekazać swoje wnioski do prac nad dokumentem. Koncepcja zagospodarowania Parku Nadrzecznego nad Bystrzycą, która zostały zaadaptowana do rozwiązań zawartych w planie miejscowym, również powstała w oparciu o konsultacje z mieszkańcami.

Ustalenia dotyczące przeznaczenia terenów, zasad ich zagospodarowania, kształtowania zabudowy czy też wskaźników zagospodarowania, uwzględniają uwarunkowania doliny rzecznej, Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych, a także Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.