W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Program Estetyka 2018
24.05.201808:36

Program Estetyka to projekt realizowany w ramach Zielonego Budżetu 2018. Celem zadania jest opracowanie oraz przeprowadzenie programu szkoleń dla obywateli miasta Lublin, w zakresie wiedzy związanej z problematyką estetyki i jakości terenów zieleni. Cykl szkoleń, spotkań, warsztatów i prelekcji ukierunkowany jest na zmianę świadomości społecznej, edukację związaną z estetyzacją przestrzeni. Całość działań ma mieć wpływ na jakość naszego otoczenia, a w późniejszym etapie również przejęcie przez społeczeństwo części odpowiedzialności za ochronę oraz standardy jego tworzenia.

Mieszkańcy miast przyzwyczaili się do tego, że w dbałości o przestrzeni publiczną wyręczani są przez instytucje miejskie czy lokalnych aktywistów. Powoduje to „obojętność” społeczną na dewastację i jakość utrzymania wspólnej przestrzeni. Instytucje samorządowe , choćby starały się jak najlepiej, nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z wieloma problemami, dotyczącymi jakości terenów zieleni, dopóki po drugiej stronie nie będą miały świadomego i wyedukowanego partnera, w osobie mieszkańca miasta. „Program Estetyka” ma za zadanie współuczestniczyć w tych procesach i wspomagać edukacyjnie, jednostki samorządowe. Jest on skierowany do mieszkańców, Zarządów Rad Dzielnic, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji miejskich.

W ramach Programu zorganizowane będą:

 • spotkania dotyczące Budżetu Obywatelskiego (spotkania odbyły się – 26 marca /9 i 12 kwietnia),
 • spotkania dla Rad Dzielnic i wszystkich zainteresowanych (maj – czerwiec),
 • spotkania dotyczące Zielonego Budżetu (wrzesień - październik).

Program jest jednym z elementów tworzenia w Fundacji Krajobrazy "Punktu Estetyka". Miejsca stałych konsultacji dla mieszkańców, w którym możliwe będzie uzyskanie porad, jak zmienić otaczającą przestrzeń. To bardzo ważny obszar wsparcia, stanowiący jeden z kluczowych elementów programu działania Fundacji Krajobrazy. Tego typu działania mają również na celu próbę koordynacji akcyjnych działań społecznych dot. przestrzeni publicznej, gdzie poprzez brak ogólnego spojrzenia pojawiają się niespójne plany i realizacje w tej samej przestrzeni prowadząc do jej degradacji planistyczno - funkcjonalnej.

Najbliższą częścią Programu Estetyka jest cykl siedmiu otwartych spotkań na osiedlach. Uczestnicy spotkają się m.in. z architektami krajobrazu, rzeźbiarzem, arborystą, czy ekspertami od oświetlenia zewnętrznego. Odbędą się także panele dyskusyjne oraz warsztaty dla mieszkańców o bieżących problemach i możliwościach estetyzacji przestrzeni.

Na spotkaniach porozmawiamy m.in.:

 • o tym jak dbać o nasze otoczenie,
 • rzeźbie w przestrzeni osiedla,
 • zieleni funkcjonalnej,
 • o przestrzeni przed Twoim domem,
 • o dobrym oświetleniu przestrzeni,
 • o tym jak się przygotować się do programu Zielonego Budżetu,
 • o możliwych zmianach na Twojej dzielnicy,
 • warsztaty dla mieszkańców.

Spotkania mają charakter otwarty. Jeśli jesteś mieszkańcem; interesariuszem dzielnicy, przyjdź i wspólnie ustalmy miejsca w Twoim otoczeniu oraz możliwości w jaki sposób je poprawić.

Jednym z elementów spotkań będzie wspólny spacer po wskazanych przez mieszkańców przestrzeniach. W ramach spaceru zostanie przeprowadzona wizja lokalna oraz zasugerowane zostaną możliwe do zastosowania w danej przestrzeni rozwiązania, pomysły.

Terminarz spotkań:

 1. Sławin, Czechów Południowy, Czechów Północny: Dzielnicowy Dom Kultury SM Czechów ul Kiepury 5A, 28 maja, godz. 17:00
 2. Wieniawa, Rury, Śródmieście, Stare Miasto:Zielona Sala Wykładowa, ul. Furmańska 5, 5 czerwca, godz. 17:00
 3. Węglin Południowy, Czuby Północne, Czuby Południowe:Biblioteka Biblio, ul. Szaserów 13, 15 czerwca, godz. 17:00
 4. Bronowice, Dziesiąta, Kośminek, Za Cukrownią: DDK Bronowice - Pracownia Kultury Maki, ul. Olchowa 8, 18 czerwca, godz. 17:00
 5. Felin, Tatary, Hajdów - Zadębie, Kalinowszyzna, Ponikwoda:Pracownie Kultury Tatary - Filia DDK "Bronowice", ul. Hutnicza 28 A, 19 czerwca, godz. 17:00
 6. Szerokie, Sławinek, Konstantynów, Węglin Północny: Instytut Architektury Krajobrazu - KUL - Konstantynów 1H, ul.Konstantynów 1H, 25 czerwca, godz. 17:00
 7. Zemborzyce, Wrotków, Abramowice, Głusk: Spółdzielnia Mieszkaniowa - Nałkowskich, ul. Nałkowskich 108, 26 czerwca, godz. 17:00

Informacje i zapisy:

 

***

FUNDACJA KRAJOBRAZY jest niezależną organizacją, promującą oraz wspierającą rozwój architektury krajobrazu, a także dobre praktyki w zakresie dbania o przestrzeń i tereny zieleni. Wszelkie działania podejmowane przez organizację są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i mają na uwadze przede wszystkim dbałość o krajobraz.

Fundacja jest organizacją ukierunkowaną na zmiany podejścia do zagospodarowania przestrzeni publicznej. Zajmuje się także rozwojem świadomości obywatelskiej w zakresie dbania o wysoką estetykę krajobrazu w skali mikro i makro, poprzez organizację warsztatów i spotkań dla mieszkańców, promując partycypację społeczną i aktywizację obywateli.