W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Miejsca dla Ciebie 2022

Zielony Budżet - Miejsca dla Ciebie

W V edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy zgłosili łączne 75 pomysłów na stworzenie nowych „Miejsc dla Ciebie”. Poprosiliśmy o wskazanie najbliższych przestrzeni, które mijają na co dzień i upatrują w nich potencjał na zieloną oazę, mini park, skwer kieszonkowy. Jak pokazały dalsze prace nad zadaniem, lublinianie doskonale zrozumieli ideę Miejsc dla Ciebie i bardzo aktywnie włączyli się w proces ich tworzenia.

W wyniku oceny formalnej i merytorycznej wyłoniono 12 pomysłów na Miejsce dla Ciebie w 10 dzielnicach miasta.

„Skwer bł. ks. A. Zawistowskiego” w dzielnicy Stare Miasto został od razu przekazany do realizacji, dokumentacja projektowa i wykonawcza zostały opracowane w ramach wcześniejszej edycji ZB. Realizację w dwóch lokalizacjach tj. „Skwer Marzeń” w dzielnicy Kośminek i „Gaj nad skarpą” w dzielnicy Ponikwoda, z uwagi na wielość obszaru i złożoność wstępnego pomysłu, postanowiono rozłożyć na dwa lata - opracowanie dokumentacji projektowej w 2022 r. i realizacja w 2023 r.

W oparciu o opisy zawarte we wnioskach specjaliści z Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej stworzyli wstępne koncepcje na urządzenie 9 miejsc: „Roślinna Wyżynna” i „Zielony azyl na Szczytowej” w Czubach Południowych, „Skwer seniorów” przy ul. Herbowej w Czubach Północnych, „Skwery kieszonkowe w dzielnicy Dziesiąta” na ul. Reja i ul. Reymonta, „Parki kieszonkowe Felin” na ul. Królowej Bony, „Green point on Sławin” na ul. Sławin w dzielnicy Szerokie, „Ławeczka” przy ul. Judyma w dzielnicy Węglin Północny oraz „Skate park” przy ul. Krochmalnej w dzielnicy Za Cukrownią.

W maju i czerwcu odbyły się konsultacje społeczne podczas których, wspólnie z mieszkańcami, zaplanowano szczegółowy wygląd każdego z 9 Miejsc dla Ciebie. Latem wyłoniono wykonawców a jesienią powstało łącznie 8 nowych, zielonych przestrzeni na mapie Lublina. Realizacje „Skweru seniorów” przy ul. Herbowej, z uwagi na doszacowany po opracowaniu projektu koncepcyjnego koszt realizacji, została przełożona na 2023 r.

Przy czynnym udziale mieszkańców powstały również koncepcje urządzenia „Skweru Marzeń” i „Gaju nad skarpą”. Trwa kompletowanie dokumentacji wykonawczej. Realizacja tych zielonych miejsc zaplanowana jest na pierwsze półrocze 2023 r.

Do pobrania