Zielony Budżet 2023
Składanie wniosków online od 30 listopada do 14 grudnia 2022.
W formularzu należy podać:
- lokalizację (zaznaczyć działkę na mapie),
- opis proponowanych zmian i udogodnień oraz uzasadnienie, dlaczego właśnie to miejsce warto poddać renowacji,
- autor/autorzy wniosku mają możliwość załączyć ewentualne inspiracje, rysunki, pomysły, itp.
Ocena formalna
15 grudnia 2022 –16 stycznia 2023
Zespół Zadaniowy ds. Zielonego Budżetu, w skład którego wchodzą architekci krajobrazu z Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej i przedstawiciele innych wydziałów i jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta Lublin oceni pomysły i lokalizacje pod kątem możliwości realizacji Skwerów od nowa. Weryfikowane będą następujące dane:
- MPZP (bądź zapisy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego),
- przebieg infrastruktury podziemnej i naziemnej,
- planowane inwestycje bądź remonty,
- własności działek,
- zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.
Po ocenie formalnej, w terminie 23-30 stycznia 2023 r., autorzy projektów, będą mieli możliwość odwołania się od wyników oceny formalnej.
Ocena merytoryczna
31 stycznia - 28 luty 2023
Wnioski, które przejdą pozytywnie ocenę formalną, zostaną zaprezentowane Panelowi Ekspertów, który wskaże do realizacji najciekawsze, według wstępnie określonych kryteriów takich jak:
- Dostępność i kontekst otoczenia - nasycenie najbliższego terenu zielenią, nawiązanie do najbliższego otoczenia, harmonijne wpasowanie się w istniejącą przestrzeń, zgodność pomysłu z lokalizacją.
- Funkcjonalność, pomysłowość, innowacyjność – zdolność zaspakajania potrzeb określonej grupy lub grup mieszkańców – niekoniecznie wszystkich możliwych przedziałów wiekowych, wpływ na integrację społeczną potencjalnych użytkowników, propagowanie aktywności w wybranych dziedzinach, sposób postrzegania zieleni w przestrzeni miejskiej, atrakcyjność, niekonwencjonalny sposób wykorzystania do wypoczynku i rekreacji.
- Udział zieleni – stopień zagospodarowania przestrzeni zielenią, uszanowanie i ochrona zieleni istniejącej, zwiększenie bioróżnorodności, wprowadzenie gatunków rodzimych, walory ekologiczne, edukacyjne, estetyczne.
- Liczba wniosków zgłoszonych do realizacji na terenie danej dzielnicy miasta Lublin
Listę projektów wybranych do realizacji poznamy na początku marca 2023 roku.