W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dobiegła końca jesienna edycja „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!”

Dobiegła końca jesienna edycja „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!”
15.12.202310:41

Za nami II edycja spacerów „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!”. Od września w miejskim programie wzięło udział ponad 3 tys. uczennic i uczniów lubelskich placówek oświatowych.

– Zarówno pierwsza, jak i druga edycja cyklu spacerów z przewodnikiem dla dzieci i młodzieży z naszego miasta wzbudziła ogromne zainteresowanie lubelskich placówek oświatowych. W programie uczestniczyło już ponad 5,8 tys. młodych osób. To ciekawy sposób na uzupełnienie szkolnej wiedzy na temat niezwykłej historii, zabytków oraz tradycji Lublina i bardzo cieszę się, że lubelscy uczniowie oraz uczennice tak chętnie z tej możliwości korzystali – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

„Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!” to cykl spacerów z Przewodniczkami i Przewodnikami Inspiracji oraz lekcji muzealnych, przygotowany z myślą o uczniach lubelskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Inicjatywa miała na celu aktywizację młodzieży i zachęcenie jej do samodzielnego poznawania historii oraz atrakcji turystycznych Lublina. Program ruszył wiosną br. jako element obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Jesienna, druga edycja cyklu trwała od września do 13 grudnia br. W tym czasie odbyły się 142 wydarzenia, w których udział wzięło 168 klas z 40 szkół i placówek oświatowych. 12 Przewodniczek i Przewodników Inspiracji przygotowało dla młodych mieszkanek i mieszkańców miasta spacery ogólne, tematyczne i dzielnicowe, kompleksowe zwiedzanie zabytków oraz gry miejskie i łamigłówki. Ofertę akcji uzupełniły lekcje w Muzeum Narodowym w Lublinie oraz przejazdy zabytkowym autobusem Gutkiem z opowieściami przewodnika o mijanych obiektach i miejscach. W spotkaniach wzięło udział łącznie 3050 uczennic i uczniów. Cztery wydarzenia zostały przetłumaczone na polski język migowy, a dwa odbyły się w języku angielskim.

Od początku funkcjonowania inicjatywy odbyło się 265 wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 5,8 tys. uczniów i uczennic z 85 placówek oświatowych – szkół podstawowych i średnich, szkół zawodowych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych. Uczestnicy spotkań przemierzyli niemal 730 km, a wspólne wędrówki po mieście trwały łącznie 510 godzin. W całym programie współpracę podjęło 14 Przewodniczek i Przewodników Inspiracji.