W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Dzień Jagielloński” z posłańcem Herbersteinem

„Dzień Jagielloński” z posłańcem Herbersteinem
08.10.201408:24









Spośród podróżujących „Szlakiem Jagiellońskim” Kraków – Lublin – Wilno w latach 1386-1611 prezentowani byli już nie tylko władcy od Władysława Jagiełły po Zygmunta III Wazę włącznie, ale również wybrany kupiec oraz ksiądz.

– Teraz przyszedł czas na cesarskiego dyplomatę, który w 1517 r. przez Kraków i Lublin podróżował do Wilna. Był nim Zygmunt Herberstein. Jego misja polegała na nakłonieniu Zygmunta Starego do małżeństwa z Boną Sforzą i jak wiemy zakończyła się ona sukcesem. Nasz bohater docelowo posłował do Moskwy, ale tam poszło mu gorzej. Jadąc z powrotem, pomimo częściowo zmienionej trasy, znów odwiedził miasto nad Bystrzycą. Nie była to ostatnia wyprawa Herbersteina do Moskwy. W efekcie jego podróży powstało m.in. dzieło pt. „Rerum moscoviticarum commentarij”, które jest kolejnym (niezależnym od itinerariów królewskich) świadectwem funkcjonowania na wielką skalę „Szlaku Jagiellońskiego”. Spotykając się podczas comiesięcznego, tematycznego zwiedzania, zastanowimy się jakie miejsca mógł odwiedzić ten austriacki baron – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny.
Zwiedzanie w dniu 11 października br. rozpocznie się o godz. 15 przy Bramie Krakowskiej. Na trasie znajdzie się m.in. lubelski Zamek, w którym znajdują się podobizny ostatnich Jagiellonów (galeria malarstwa polskiego XVII-XIX w. i galeria numizmatyczna).
– Podróże Zygmunta Herbersteina poszerzają naszą wiedzę o królewskim trakcie łączącym stołeczny niegdyś Kraków oraz stołeczne Wilno. Okazuje się, że nie tylko Wawel, ale także pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie (niedawno odbudowany) w czasach zygmuntowskich przyciągał europejskich dyplomatów. Zadziwiająca jest zbieżność oznaczenia miejscowości etapowych „Via Jagiellonica” na mapie Rzeczypospolitej Fransa Hogeberga (wydanej w Kolonii około 1579 r.) z relacją ze wschodnich podróży Herbersteina. Tego typu ciekawostki odkrywać będziemy ponownie, zarówno w gronie turystów i mieszkańców miasta, jak i uczestników szkolenia przewodnickiego po Lublinie. W najbliższym zwiedzaniu wezmą udział zarówno kandydaci z kursu, który zbliża się ku końcowi, jak i kursu, który się rozpoczyna – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, patronującej przedsięwzięciu Fundacji.
Udział w „Dniach i Nocach Jagiellońskich” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10 procentowe zniżki (zarówno w Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego). Kolejna impreza zaplanowana jest w sobotę 25 października br. w Piszczacu (województwo lubelskie).

Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18.