W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Świąteczny spacer z przewodnikiem na zakończenie Chanuki

Świąteczny spacer z przewodnikiem na zakończenie Chanuki
11.12.202311:29

Miasto zaprasza mieszkanki i mieszkańców Lublina na Spacer na zakończenie Święta Chanuki. Spotkanie, które poprowadzi Przewodniczka Inspiracji Marta Łukasik, odbędzie się w najbliższy piątek (15 grudnia). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

– Lublin słynie ze swojej wielokulturowości, a szczególny wpływ na jego dziedzictwo miała żyjąca tu przez wieki społeczność żydowska. Obchodzone właśnie Święto Chanuki to doskonała okazja do tego, by przybliżyć mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta jej kulturę i tradycje. Stąd pomysł na spacer, podczas którego przewodnik wyjaśni czym jest Chanuka i opowie o świątecznych zwyczajach oraz tradycyjnych potrawach spożywanych podczas obchodów tego święta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Świąteczny spacer rozpocznie się w piątek (15 grudnia) o godz. 16.00 przed Ratuszem i poprowadzi ulicami Starego Miasta, przebiegiem dawnej ul. Krawieckiej oraz ul. Lubartowską. Uczestnicy spotkania dowiedzą się czym jest Święto Chanuki, skąd się wzięło i jakie zwyczaje są z nim związane. Omówiona zostanie tradycja zapalania świec oraz różnica pomiędzy menorą a lampą chanukową, a także typowe świąteczne potrawy czy tradycyjne gry związane z obchodami Chanuki, m.in. gra w drejdla i gry karciane. Mieszkanki i mieszkańcy uczestniczący w spacerze będą mieli również okazję poznać cechy łączące Chanukę i Boże Narodzenie oraz usłyszeć fragmenty chanukowych utworów Isaaca Bashevisa Singera, który chętnie wplatał lubelskie wątki do swojej twórczości.