Jednym z ogromnych atutów Portu Lotniczego Lublin jest jego centralne położenie geograficzne w odniesieniu do wszystkich miast w regionie.
Lokalizacja: ul. Króla Jana III Sobieskiego 1, 21-040 Świdnik
Informacja: tel. +48 81 458 1444
Z lotniska do miasta!
Podróż z lotniska do Lublina zajmuje zaledwie 25-30 minut. Komunikację zapewniają regularne połączenia kolejowe oraz autobusowe. Obsługę TAXI w zakresie indywidualnego przewozu osób zapewnia rekomendowana przez Port Lotniczy Lublin korporacja taksówkowa DAMEL TAXI.
Wszystkie informacje na temat dojazdu na lotnisko znajdują się na stronie internetowej lotniska.
Dworzec Główny PKP w Lublinie znajduje się na południe od centrum miasta, przy placu Dworcowym, na granicy dzielnic Za Cukrownią i Dziesiąta. Przed Dworcem znajduje się pętla trolejbusowa linii 150, połączenia z centrum miasta zapewniają także autobusy: 001, 013, 028, 034, 045. W bliskim sąsiedztwie dworca także trasy linii trolejbusowych 151, 152 i 160 (przy pl. Bychawskim). Przed wejściem znajduje się duży postój TAXI.
W pobliżu dworca znajduje się również Dworzec Południowy PKS, z jego bezpośrednich okolic odjeżdżają też autobusy i busy prywatnych przewoźników, między innymi do Biłgoraja, Bychawy, Krzczonowa, Żółkiewki, Zakrzówka i Świdnika.
Na dworcu głównym w Lublinie działa tablica z dotykowym planem dworca oraz nakładki na poręcze z informacjami w alfabecie Braille'a.
Lokalizacja: pl. Dworcowy 1, 20-408 Lublin
Informacja:
Przewozy regionalne tel. 703 20 20 20
PKP Intercity: tel. 197 57
Aktualny rozkład znajduje się na oficjalnej stronie internetowej PKP.
Dworzec Autobusowy PKS znajduje się w centrum Lublina, w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Tuż obok znajduje się stacja rowerów miejskich. W odległości spaceru jest zabytkowe Stare Miasto. W budynku Dworca znajdują się różne udogodnienia dla podróżnych: poczekalnia z miejscami siedzącymi, elektroniczna tablica informacyjna, czy bezpłatny dostęp do internetu oraz punkty handlowe.
Lokalizacja: Aleja Tysiąclecia 6, 20-121 Lublin
Informacja: 81 710 49 68
Aby uzyskać więcej informacji wejdź na stronę internetową lubelskich dworców.
Dojazd autem do Lublina z każdym rokiem staje się coraz łatwiejszy za sprawą budowy nowych dróg dojazdowych oraz obwodnicy Lublin.
Ważniejsze połączenia drogowe:
nr 17 Warszawa - Hrebenne (kierunek Lwów)
nr 19 Białystok - Rzeszów
nr 12 Żary - Dorohusk
Przejścia graniczne w woj. lubelskim z Ukrainą:
Dorohusk tel. +48 82 566 62 00
Zosin tel. +48 82 696 64 00
Hrebenne tel. +48 84 667 45 00
Przejścia graniczne w woj. lubelskim z Białorusią:
Terespol tel. +48 83 376 43 00
Koroszczyn, tel. +48 83 376 34 74
Sławatycze tel. +48 83 376 72 00
Autokary turystyczne mogą zatrzymywać się w miejscach ograniczonego postoju usytuowanych na Placu Zamkowym w Lublinie. Są one przeznaczone wyłącznie dla pojazdów dowożących zorganizowane grupy turystów, tzn. będące pod opieką osoby reprezentującej organizatora imprezy (zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych; Dz.U. z 2014 r. poz. 196). Postój w tych miejscach może trwać do 15 minut. Po tym czasie autokar kierowca może przejechać na parking przy Alei Unii Lubelskiej.
Miejsca ograniczonego postoju dla autokarów turystycznych są oznaczone znakiem D-18a („parking - miejsce zastrzeżone”) i tabliczką o treści: „Dla autokarów turystycznych. Postój maks. 15 min.”
Podczas korzystania z miejsca prosimy o przestrzeganie poniższych zasad:
Autobusy: Na ulicach miasta po 2011 roku pojawiło się łącznie 100 nowoczesnych autobusów, wyposażonych w m.in. w automat biletowy i monitoring oraz 70 nowych trolejbusów. Wszystkie nowo zakupione pojazdy wyposażone są w klimatyzację i system dynamicznej informacji pasażerskiej wskazujący rzeczywisty czas oczekiwania.
Trolejbusy: Lublin jest jednym z czterech miast w Polsce, poza Gdynią, Sopotem i Tychami, w którym możemy spotkać trolejbusy. Pojazdy "na szelkach" kursują po naszym mieście nieprzerwanie od 21 lipca 1953 r.
Lubelski Rower Miejski został oficjalnie otwarty we wrześniu 2014 roku i liczył 40 stacji rowerowych oraz 400 rowerów. Obecnie jest to już 96 stacji i 951 rowerów w tym 2 stacje i 20 rowerów dla dzieci. 5 stacji i 41 rowerów pojawiło się na terenie Świdnika.
Operatorem systemu LRM jest Nextbike Polska Sp. z o.o., który obsługuje także systemy w Warszawie (z Grodziskiem Maz. i Konstancinem-Jeziorną), Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Białymstoku oraz Opolu. We wszystkich tych miastach użytkownicy Lubelskiego Roweru Miejskiego mogą korzystać z rowerów przy użyciu numeru telefonu i PIN-u LRM, podobnie jak posiadacze kont z innych miast, będąc w Lublinie.
Szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie internetowej LRM.
Strefa Płatnego Parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00.
Uiszczenie opłaty przez parkującego w SPP następuje przez:
[na zdjęciu: logo aplikacji City Park App]
Szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie internetowej strefy płatnego parkowania w Lublinie.
Kontakt: Biuro Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie
poniedziałek – piątek w godzinach od 8:00 do 17:30
ul. Chopina 18, 20-023 Lublin
tel. 81 536 25 33
Trolejbus ZIUTEK i autobus GUTEK pozwalają poznać Lublin z perspektywy zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej. Pasażerowie podróżują w atmosferze lat 70. XX wieku. Rozkłady jazdy i tablice kierunkowe przygotowane są w stylistyce minionej epoki, również kierowca, konduktor i przewodnik mają na sobie ubrania nawiązujące do tamtego okresu.
Kiedy: każda niedziela lipca i sierpnia
Godzina: 15:00, 16:00, 17:00
Gdzie: przystanek Brama Krakowska 03, ul. Lubartowska
Bilety: normalny 3,20 zł; ulgowy 1,60 zł
W tym roku tematem przewodnim w Gutku będzie rozrywka w Lublinie. Podróżując Ziutkiem poznamy „Perły na 700-lecie Lublina”. Na trasie przejazdu znajduje się wiele zabytków i miejsc istotnych dla historii Lublina. Dodatkowo, zainteresowani poznają historię ZIUTKA i GUTKA.
Linia turystyczna „T” to wspólny projekt Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Lublin Sp. z o.o, Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”.
O ZIUTKU
Jeden z należących do MPK radzieckich trolejbusów ZIU został w 2003 roku przebudowany. Poprzez wymianę klasycznych siedzeń autobusowych na stoliki, a także zabudowę barku i toalety stworzono specjalną wersję turystyczną, mogącą spełniać różne funkcje promocyjne. W roku 2008 z okazji 55. rocznicy istnienia trakcji trolejbusowej, uruchomiono linię turystyczną, która obsługiwana jest tym trolejbusem. Pojazd posiada przyciemnione szyby i namalowaną metodą air brush grafikę nowego ratusza i symbolu Lublina - Bramy Krakowskiej oraz hasło promocyjne "Odkryjmy Lublin". Pomiędzy siedzeniami zostały umieszczone niewielkie stoliki przy których mogą usiąść 22 osoby.
Trasa obsługiwana przez trolejbus "Ziutek":
Lubartowska (Brama Krakowska 03) – Obywatelska – Chodźki – szpital – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna – Droga Męczenników Majdanka – Majdanek – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna – al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)
O GUTKU
GUTEK to odrestaurowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie Jelcz 272 Mex o numerze inwentarzowym 199, potocznie nazywany również „Ogórkiem”.
Jelcz 272 Mex jeździł w przeszłości w Lublinie (lata 1971-1983), potem na kilka lat opuścił nasze miasto i trafił w ręce prywatnej osoby. W roku 2005 został odkupiony przez Lubelskie Towarzystwo Ekologicznej Komunikacji, ale ponieważ LTEK nie posiadało odpowiednich funduszy na remont, pojazd został sprzedany. W grudniu 2009 r. trafił do MPK Kielce, gdzie miał zostać odrestaurowany, jednak i tam to się nie udało.
Decyzją Zarządu MPK Lublin, w marcu 2013 roku, „Ogórek” został odkupiony i rozpoczął się jego gruntowny remont od podstaw. Dziś, dzięki pracy mechaników i lakierników z lubelskiego MPK, autobusowi przywrócono dawną świetność. Autobus, tak jak było pierwotnie, jest czerwony, z kremowymi wykończeniami. Ma ponad 10 metrów długości, dwoje drzwi i 81 miejsc (28 siedzących i 53 stojące).
Trasa obsługiwana przez autobus "Gutek":
Lubartowska (Brama Krakowska 03) – Obywatelska – Jaczewskiego – Prusa – Dolna 3 Maja – 3 Maja – Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – Sowińskiego – Głęboka – Wileńska – Zana – Nadbystrzycka – Narutowicza – pl. Wolności – Bernardyńska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)