W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin jagielloński

Wizja Europy Jagiellonów może być przedstawiona z pełną autentycznością i kolorytem tylko w dwóch miastach w Polsce. Są to Kraków i Lublin. Okres, który umownie mieści się pomiędzy koronacją Władysława Jagiełły w 1386 roku oraz śmiercią w 1572 roku Zygmunta II Augusta - ostatniego męskiego potomka rodu - był czasem, kiedy Rzeczpospolita była europejską potęgą. Dzięki przemyślanym układom politycznym Jagiellonowie uzyskali koronę Czech wraz ze Śląskiem (1471) oraz Węgier (1490), a powstała w następstwie tych faktów wspólnota państw - Europa Jagiellonica - objęła swym zasięgiem olbrzymie terytoria o powierzchni ponad 2 mln km², sięgające od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyckie. Trwający prawie 200 lat okres panowania Jagiellonów w Polsce był czasem świetności w historii miasta. Dogodne położenie na szlaku między dwiema stolicami : Wilnem i Krakowem, czyniło z Lublina strategiczny punkt dla władców kraju oraz sprzyjało rozwojowi handlu. Na organizowane od połowy XV w. wielkie jarmarki, cztery razy do roku zjeżdżali kupcy ze wszystkich stron Europy oraz z Azji, zamieniając Lublin w wielobarwną mozaikę kultur, języków i wyznań. Z tego okresu pochodzi także wiele zabytków architektonicznych Lublina.

Organizowany od kilku lat Jarmark Jagielloński jest inicjatywą nawiązującą do złotego wieku w rozwoju Lublina. Podczas kilkudniowego wydarzenia, jak niegdyś zjeżdżają do miasta handlarze, kupcy i artyści nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Podczas Jarmarku miasto odwiedza od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy turystów. Ponadto przez organizację turystyczną „Szlak Jagielloński” podejmowana jest próba odtworzenia historycznych traktów królewskich i handlowych, na których Lublin jest istotnym punktem. Z kolei Pracownia Muzeum Sejmu Unii Lubelskiej "SEJSMOGRAF 1569+" zaprasza na otwarty program edukacyjny pt. „Namiot Sejmu Unii Lubelskiej 1569”.