W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Baszta Półokrągła
Adres: ul. Jezuicka 5-7 / Królewska 6
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-113

Baszta Gotycka, z racji swojego półcylindrycznego kształtu zwana także Basztą Półokrągłą, powstała na przełomie XV i XVI wieku1. Usytuowana w murach miejskich, sąsiadująca od południowego zachodu z Bramą Krakowską na tyłach kamienic ul. Jezuickiej 5-7 (a zarazem ul. Królewskiej 6)2. Basztę wzniesiono z kamienia wapiennego, licowanego cegłą. Założona jest na rzucie półkolistym, czterokondygnacyjnym, kryta dachem stożkowo – namiotowym pokrytym dachówką.

W Średniowieczu przebywali w niej miejscy szewcy i kupcy czuwający nad bezpieczeństwem miasta – stąd jedna z funkcjonujących do dziś nazw „Baszta Szewska”. Do ich zadań należało najpierw wzniesienie obiektu, a następnie czuwanie nad stanem technicznym jego oraz przyległej do niego części muru. Najważniejszym zadaniem była jednak obrona tego fragmentu w razie jakiegokolwiek najazdu. Służyły temu dwie strzelnicze kondygnacje, do których wejście możliwe było dzięki drewnianym pomostom. Baszta pełniła nie tylko role obronne, ale również służyła jako „cyrkacz świec”. Przy pomocy lin konopnych wyrabiano w niej duże świece gromniczne.

W latach 80-tych ubiegłego wieku baszta została zrekonstruowana. Generalną renowację formy zadaszenia, która nawiązywała do historycznej, przeprowadzono w roku 1993.  W listopadzie 2021 roku została zakończona rewitalizacja Baszty Gotyckiej, która zakładała badania architektoniczne, prace konserwatorskie, remont pokrycia dachowego, montaż iluminacji baszty, rekonstrukcja wnętrza baszty i fragmentu murów obronnych.

PRZYPISY:
1 Jadwiga Teodorowicz-Czerpińska, G. Michalska „Mury Miejskie Lublina”,Lublin 2021, s. 36
2 Jadwiga Teodorowicz-Czerpińska, G. Michalska „Mury Miejskie Lublina”,Lublin 2021, s. 161


Belka projektu Nowe życie Starego Miasta

Basztę wyremontowano w ramach projektu "Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie" finansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.