W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dawna Uczelnia Mędrców Lublina (Jesziwas Chachmej Lublin)

Dawna Uczelnia Mędrców Lublina (Jesziwas Chachmej Lublin)
Adres: ul. Lubartowska 85
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-123
Telefon: 81 745 03 47, 81 478 50 60, 81 478 50 63

Nazywana potocznie Jesziwą, kształciła rabinów. Jej budowę rozpoczęto w 1924 roku przy ulicy Lubartowskiej 57 (obecnie Lubartowska 85). Uroczyste otwarcie uczelni odbyło się 24 i 25 czerwca 1930 roku z uczestnictwem wielu osobistości, zarówno ze strony władz państwowych, jak też religijnych. Założyciel uczelni, Rabin Majer Szapiro objął stanowisko rektora i sprawował je do przedwczesnej śmierci w 1933 roku. Jego następcą został cadyk Szlomo Eiger, przedstawiciel jednego z najstarszych i najbardziej znanych rodów chasydzkich w kraju. Jesziwa była bardzo nowoczesnym i budzącym podziw budynkiem. Zbudowana dzięki datkom Żydów z całego świata, uważana była przez architektów za jeden z najbardziej reprezentatywnych budynków powstałych w przedwojennej Polsce. W szkole znajdowały się sala jadalna, kuchnia, piekarnia, łaźnia (z prysznicami i basenami do kąpieli rytualnych), pralnia, suszarnia i magazyny. Na drugim piętrze mieściła się sala wykładowa o powierzchni 200 metrów kwadratowych, wysoka na dwa metry. Każdy z uczniów studiujących w Jesziwie miał własny pokój wyposażony w podręczną biblioteczkę.

Jesziwa miała imponującą bibliotekę, gromadzącą ponad czterdzieści tysięcy tomów. Wraz z budynkiem Jesziwas Chachmej Lublin w 1930 roku zbudowano mykwę, która była uważana za jedną z najbardziej koszernych mykw na świecie.

Wraz z budynkiem Jeszywas Chachmej Lublin w 1930 roku została zbudowana Mykwa. Składała się z dwóch części: basenu oraz zbiornika na wodę, która pochodziła z naturalnego źródła. W czasie i po II wojnie światowej mykwa była nieużytkowana, a jej wnętrze było zniszczone. W czerwcu 2007 roku z inicjatywy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie rozpoczęto remont mykwy, który nadzorował rabin Gedalia Olshtein z Izraela. Woda do mykwy jest doprowadzana dzięki umieszczonemu na dachu budynku zbiornikowi na deszczówkę. Wnętrze mykwy jest klasyczne, w kolorach biało niebieskich odtworzony, sam zbiornik został wyłożony płytkami imitującymi te przedwojenne. Mykwa Jesziwas Chachmej przyznaczona jest jedynie dla mężczyzn.

Obecnie w budynku znajduje się Hotel Ilan, w południowym skrzydle na drugim i trzecim piętrze jest Synagoga oraz Muzeum Historii Jesziwy Mędrców Lublina ekspozycja prezentujące historię jesziwy "Mędrców Lublina" w Lublinie i sylwetkę jej pomysłodawcy i założyciela, rabina Meira Szapira (dostepna od 7 grudnia 2017r.). Jednoprzestrzenna główna sala modlitewna Synagogi posiada galerię dla kobiet, na ścianie wschodniej znajduje się aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa w postaci ozdobnej drewnianej skrzynki służąca do przechowywania zwojów Tory), po lewej stronie szafy umieszczony jest niewielki ner tamid i tablica z hebrajską inskrypcją, a po prawej również tablica z hebrajską inskrypcją, pozłacana menora oraz tablica pamiątkowa w języku angielskim upamiętniająca zagładę lubelskich Żydów. Na środku znajduje się kwadratowa, dwuwejściowa bima, otoczona również kutą balustradą.

W celu zwiedzania należy skontaktować się z Hotelem Ilan.