W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dawny Pałac Potockich
Adres: ul. Staszica 3
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-081

Budowa pałacu rozpoczęła się w 1719 roku i była siedzibą Jerzego Potockiego, starosty grabowieckiego. W 1747 pałac otrzymał najmłodszy syn Jerzego, Eustachy. Z kolei syn Eustachego, Jan Nepomucen, przekazał pałac w 1789 roku na rzecz Skarbu Państwa. Ulokowano w nim skład skór. Obiekt w 1790 roku przejęły samowolnie władze miasta i uczyniły go koszarami kawalerii narodowej. Funkcję więzienia pałac pełnił w latach 1792–1826, dlatego zaczęto go nazywać „starym kryminałem”.

Po 1918 roku był siedzibą Głównego Komisariatu Policji Państwowej w Lublinie. W 1981 budynek w całości przekazano na potrzeby Specjalnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Niestety, budynek nie był przez te wszystkie lata należycie konserwowany. Nowy właściciel – od 1994 roku jest nim Katolicki Uniwersytet Lubelski – powoli doprowadza obiekt do stanu pełnej restauracji.