W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dom Żołnierza
Adres: ul. Żwirki i Wigury
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-029
Telefon: 728 492 444

Budynek powstał w latach 1924-1928, według projektu majora WP, arch. Mieczysława Dobrzańskiego. Jako budulec wykorzystano cegłę pochodzącą z rozbiórki prawosławnego soboru pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który niegdyś znajdował się na Placu Litewskim. Uroczyste otwarcie Domu Żołnierza, noszącego imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, miało miejsce w 1933 r. Uroczystość otwarcia była połączona z wyświęceniem kościoła garnizonowego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Dom Żołnierza był jednym z najbardziej funkcjonalnych obiektów wojskowych w mieście: mieścił kasyno, salę gimnastyczną i kino. W okresie II wojny światowej spełniał funkcję Domu Narodowych Socjalistów. Budynek został odremontowany w 1968 roku. Mieścił Centralny Dom Żołnierza przemianowany na Garnizonowy Klub Oficerski. Przez pewien czas był siedzibą Teatru Muzycznego.

Obecnie jest siedzibą prokuratury garnizonowej, klubu wojskowego i biblioteki.

Aktualności (2)

16.09.201808:08
Klub Batalionu Dowodzenia WB serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatne zajęcia taneczne w Domu Żołnierza w Lublinie (ul. Żwirki i Wigury 6)
Więcej
02.03.201801:59
Klub Batalionu Dowodzenia WB serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na bezpłatne zajęcia taneczne w Domu Żołnierza w Lublinie (ul. Żwirki i Wigury 6)
Więcej