W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kamienica Lubomelskich, Rynek 8

Kamienica Lubomelskich, Rynek 8
Adres: ul. Rynek 8
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-111

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się kamienica Rynek 8, zabudowa istniała prawdopodobnie już pod koniec XIV lub na początku XV wieku. W źródle pisanym pojawiła się dopiero w roku 1522, jako budynek murowany znajdujący się w posiadaniu Jana Lubomelskiego, piastującego funkcję rajcy lubelskiego. Została przebudowana w 1540 roku, o czym mówi fragment zachowanego portalu z napisem Jan Lubom, datą i gmerkiem Zadora. Kamienica ma cenne walory zabytkowe. W pomieszczeniu dawnej winiarni zachowały się świeckie malowidła, powstałe po 1580 roku, ilustrujące wątki bachiczne. Postacie występujące w scenach i napisy świadczą o wysokim poziomie literacko-kulturalnym Lublina epoki odrodzenia.

W czasie II wojny światowej władze okupacyjne zainteresowały się kamienicą, głównie ze względu na znajdujące się w tzw. piwnicy pod Fortuną polichromie zawierające niemieckojęzyczny napis. Wówczas piwnice kamienicy Rynek 8 zostały poddane konserwacji. Po wojnie kamienica przeszła w posiadanie Skarbu Państwa, a w 1954 roku przeprowadzono remont elewacji. W latach 1959–1960 miały miejsce znacznie szerzej zakrojone prace renowacyjne kamienicy. W latach 1996–2000 przeprowadzono generalny remont obiektu, obejmujący między innymi konserwację elewacji oraz prace renowacyjne związane ze sklepieniem przykrywającym niegdyś pochodzące z XVI wieku polichromie.

Obecnie w kamienicy udostępniony jest obiekt turystyczny "Piwnica pod Fortuną".