W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kamienica Wieniawskich, Rynek 17

Kamienica Wieniawskich, Rynek 17
Adres: ul. Rynek 17
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-112

Po raz pierwszy kamienica pojawiła się w źródłach pisanych w 1542 roku. Pierwszymi właścicielami Kamienicy nr 17 były rodziny Stanów i Cholewów. Na początku XVII stulecia kamienicę zwano Felklowską, od nazwiska doktora medycyny Wawrzyńca Felkiela. W następnym okre­sie należała do Żędzianów i Konopniców, a w wieku XVIII do ormiańskiej rodziny Muratowiczów.

W 1834 roku nieruchomość została ponownie sprzedana i nowym właścicielem został Tadeusz Wieniawski, ojciec kompozytorów Józefa oraz Henryka. Kilkadziesiąt lat później kamienica przeszła w posiadanie Franciszka Żyszkiewicza. W 1884 roku zapisał on budynek Towarzystwu Dobroczynności, które posiadało go aż do wybuchu II wojny światowej. W czasie nalotów kamienica została zrujnowana. Po wojnie przeszła w posiadanie Skarbu Państwa. Odbudowano ją dopiero w 1949 roku według projektu inż. Ignacego Kędzierskiego.