W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Mały Ratuszek
Adres: ul. Archidiakońska 5
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-117

W 1522 roku, w miejscu, gdzie obecnie wznosi się kamienica Archidiakońska 5, znajdował się pusty plac, którego właścicielem była Rada Miasta. Jednak już w 1543 roku znajdował się tam dom drewniany, który zakupił od Rady niejaki Erazm, doktor medycyny, który jeszcze w tym samym roku oddał go Emerencjanie Zielińskiej. Od lat 50. XVIII wieku w kamienicy znalazło swoje miejsce archiwum akt radzieckich i wójtowskich. Wkrótce też zaczęto używać kamienicy jako zastępczego lokalu dla sądów radzieckich.

Od 1764 roku kamienica opisywana jest jako budynek sądowy. Sama zaś znana nam obecnie nazwa Ratuszek Miejski lub Mały Ratuszek pojawiła się w źródłach w 1782 roku. W 1818 roku Ratuszek przeznaczono częściowo na pomieszczenia więzienne, częściowo zaś wciąż znajdowało się tam archiwum. Taki stan rzeczy funkcjonował przez następnych kilka lat. Następnie zaś założono w kamienicy rządową drukarnię, jednak już w 1826 roku zdecydowano się przeznaczyć budynek na szpital weneryczny. Zawiłe losy kamienicy nie pozwoliły, by jakaś instytucja zagrzała tam miejsca na dłużej, ponieważ już w 1834 roku umiejscowiono w niej ponownie więzienie.

Nazwa tej XVI-wiecznej kamienicy wiąże się z ciekawym faktem. Otóż na czas trwania sądów trybunalskich w Lublinie, odbywały się w niej posiedzenia Rady Miejskiej. Aby upamiętnić ten fakt, nad wejściem do budynku wykonano dekorację sgraffitową w postaci herbu miasta.