W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pałac Książąt Czartoryskich

Pałac Książąt Czartoryskich
Adres: Plac Litewski 2
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-080
Telefon: 81 532 13 00

Barokowy Pałac Czartoryskich zaprojektował na przełomie XVII / XVIII wieku słynny architekt flamandzki Tylman z Gameren. W 1728 r. pałac został przebudowany przez Franciszka Magiera. Pałac zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu posiada w fasadzie wschodniej wysunięty szeroki ryzalit kryjący klatkę schodową. Klasyczny barokowy kształt pałacu został zniszczony przez dobudowanie skweru, na którym od 1911 r. była hala do jazdy na wrotkach, którą następnie przebudowano na reprezentacyjne lubelskie kino. W czasie II wojny światowej uległ zniszczeniom. Po renowacji przywrócono mu barokową szatę architektoniczną.

Obecnie w Pałacu Czartoryskich znajduje się siedziba Lubelskiego Towarzystwa Naukowego i Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie.