W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Plac Rybny
Adres: Plac Rybny
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-114

Plac Rybny to dawne miejsce targowe, na którym handlowano rybami złowionymi w Czechówce i jej rozlewiskach. Znajdowały się tu także, kilkakrotnie niszczone przez pożary, drewniane budynki – łaźnia miejska i dom publiczny, prowadzony przez mieszkającego nieopodal miejskiego kata. Dopiero w XIX wieku plac stał się miejscem reprezentacyjnym, przy którym stanął pałac Pawęczkowskiego, jeden z najelegantszych gmachów ówczesnego Lublina. Nie wszyscy wiedzą, że budynek pierwotnie zaplanowano na kościół oo. Trynitarzy, jednak śmierć fundatora świątyni, Dominika Lubomirskiego, spowodowała przerwanie budowy. Niektórzy winą za niedokończoną inwestycję obarczają kamień nieszczęścia, który wówczas znajdował się właśnie w tamtej okolicy.

W 2003 roku plac został wyremontowany: otrzymał nową nawierzchnię, elementy małej architektury i oświetlenia. Wymieniono także wysokie i długie na ponad 50 metrów schody, prowadzące z placu w kierunku położonej znacznie niżej ulicy Kowalskiej.