W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów
Adres: ul. Bernardyńska 14
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-400

Charakterystyczny, strzelisty budynek z czerwonej cegły, znajdujący się przy ul. Bernardyńskiej 14, to  gmach dawnej Szkoły Handlowej im. Augusta i Juliusza Vetterów. Został wybudowany w latach 1906 – 1907 w stylu neogotyckim, według projektu Józefa Holewińskiego i Teofila Wiśniewskiego. Fundatorem szkoły był znany z filantropijnej działalności lubelski przemysłowiec August Karol Vetter – ewangelik niemieckiego pochodzenia. Nauka w nowym budynku z czerwonej cegły rozpoczęła się 5 września 1906 roku. Imię braci Augusta i Juliusza Vetterów szkoła otrzymała w 1928 roku i zostało ono utrzymane po II wojnie światowej dla wszystkich instytucji, jakie działały w gmachu Zgromadzenia Kupców. Co ciekawe była to pierwsza placówka oświatowa w Królestwie Polskim, która otrzymała zgodę władz carskich na używanie polskiego języka. Absolwentem szkoły byli Jerzy de Tramecourt – ostatni przed wojną wojewoda lubelski oraz pochodzący z Lublina, prezydent PRL, Bolesław Bierut.

Szkoła kształci w specjalnościach handlowo-ekonomicznych. Obecnie w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych wchodzą: Liceum Ekonomiczne, Liceum Zawodowe, XVI Liceum Ogólnokształcące, Policealne Studium Zawodowe.