W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF 250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej 1768-1772

27.02.201812:21

28 lutego 2018 r. (środa), o godz. 10.00, w 250. rocznicę utworzenia Konfederacji Barskiej, władze Miasta i Województwa Lubelskiego wraz z przedstawicielami Garnizonu Lublin Wojska Polskiego oraz służb mundurowych, kombatantów, instytucji państwowych   i społecznych, złożą kwiaty i zapalą znicze na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza, na Placu Litewskim w Lublinie, w hołdzie konfederatom barskim, obrońcom wolności i suwerenności Ojczyzny.

29 lutego 1768 r., w Barze, na Podolu, zawiązana została Konfederacja Barska skierowana ku obronie suwerenności Rzeczypospolitej Obojga Narodów, naruszanej przez mocarstwa ościenne - Prusy i głównie Rosję, rządzoną wówczas przez carycę Katarzynę II, która  porządkowała sobie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Konfederaci podjęli walkę za „wiarę i wolność”, którą prowadzili przez ponad 4 lata, na obszarze prawie całego kraju. Wobec militarnej interwencji wojsk carskich, wspierających wojska podporządkowane królowi Poniatowskiemu, wspomaganych przez Prusy, a w ostatniej fazie Konfederacji także Austrię, pierwsze polskie powstanie narodowe upadło.

Na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 8 czerwca 2017 r. bieżący rok 2018 ustanowiony został Rokiem  Konfederacji Barskiej.