W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF 76. rocznica zdobycia Monte Cassino

15.05.202008:19

18 maja 1944 r. 2. Korpus Polski zdobył Monte Cassino zatykając na jego szczycie biało-czerwoną flagę, a w południe trębacz odegrał hejnał mariacki na znak zwycięstwa. W tej bitwie udział wzięli także żołnierze pochodzący z Lublina i Lubelszczyzny. Blisko 20 z nich straciło w niej życie - spoczywają tam wraz z około tysiącem innych poległych na Monte Cassino, na polskim cmentarzu wojennym, otoczonym powszechnym szacunkiem Polaków w kraju i rozsianych po całym świecie.

W 76. rocznicę tego wydarzenia - w poniedziałek 18 maja br., o godz. 12.00, pod pomnikiem Bohaterom Monte Cassino przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Lublinie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przez przedstawicieli władz Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego, Wojska Polskiego, służb mundurowych oraz kombatantów. O godz. 12.30 w intencji poległych zostanie odprawiona Msza św. w Kościele oo. Franciszkanów na Poczekajce.