W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Dzień Patrona Lublina - Św. Antoniego

08.06.201814:06

Św. Antoni Padewski od czterech wieków uznawany jest przez mieszkańców Lublina za patrona miasta. Przejawem jego kultu jest obraz zawieszony w przestrzeni publicznej, na Bramie Krakowskiej, od strony Starego Miasta. Lubelskie Sanktuarium Św. Antoniego znajduje się przy ul. Bernardyńskiej 5, w pobernardyńskim kościele pw. Nawrócenia Św. Pawła. 13 czerwca, w patronalnym dniu  św. Antoniego Padewskiego, przypada tam odpust.

Tradycją wielu lat w tym dniu odprawiana jest Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców.

Prezydent i Rada Miasta Lublin wraz z Proboszczem Parafii zapraszają 13 czerwca br. (środa), o godz. 18.30, na wspólną modlitwę za Lublin i jego mieszkańców. Mszę św., pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego Arcybiskupa Stanisława Budzika, poprzedzi o godz. 18.00 nabożeństwo czerwcowe.

11 czerwca (poniedziałek), o godz. 19.15, w ramach obchodów Dnia Patrona Lublina, odbędzie się, w tej historycznej świątyni, okolicznościowy koncert w wykonaniu wokalistki Dominiki Świątek, aktorki Teatru Hybrydy.

26 czerwca 2017 r. Rada Miasta Lublin przyjęła stanowisko w sprawie upoważnienia Prezydenta Miasta do rozpoczęcia działań zmierzających do oficjalnego nadania tytułu Patrona Miasta św. Antoniemu Padewskiemu przez Stolicę Apostolską w Watykanie, za pośrednictwem Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Sprawa jest w toku. Potwierdzenie patronatu Św. Antoniego uzyskała niedawno Lizbona, stolica Portugalii, w której urodził się ten powszechnie znany i czczony.

Pliki do pobrania

Koncert 11 VI 2018 r., g. 19.15, z okazji dnia Dnia Patrona Lublina św. Antoniego.pdf
Zaproszenie na koncert z okazji dnia Dnia Patrona Lublina św. Antoniego. w dniu 11 czerwca o 19:15 w kościele przy ul. Bernardyńskiej 5
Stanowisko Rady ML z 26 VI 2017 r. ws. Patrona Miasta Św. Antoniego Padewskiego.pdf
Stanowisko Rady ML z 26 VI 2017 r. ws. Patrona Miasta Św. Antoniego Padewskiego