W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

23.03.201809:03

Ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Sejm RP ustanowił, na wniosek Prezydenta RP, nowe święto państwowe obchodzone 24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień tego święta został wybrany w nawiązaniu do dnia zamordowania przez niemiecka żandarmerię rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, za udzielenie schronienia ukrywającym się Żydom, którzy także zostali rozstrzelani. To tragiczne wydarzenie miało miejsce 24 marca 1944 r.

Lubelskie obchody tego święta odbędą się 23 i 24 marca br.

23 marca (piątek), o godz. 9.45, złożone zostaną kwiaty pod tablicą, przy ul. Krakowskie Przedmieście 60, poświęconej bł. Marcie Wołowskiej, urodzonej w Lublinie, zakonnicy, przłożonej domu zakonnego w Słonimie, rozstrzelanej 18 grudnia 1942 r. przez niemieckie gestapo za ukrywanie i opiekę nad Żydami, w podległym jej klasztorze.

24 marca (sobota), o godz. 9.00, w Archikatedrze Lubelskiej odprawiona zostanie okolicznościowa Msza św., a po jej zakończeniu, przed obrazem bł. Marty Wołowskiej, na ołtarzu w prawej nawie, zostaną złożone kwiaty.