W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Wspólne miejskie śpiewanie” (11 listopada)

„Wspólne miejskie śpiewanie” (11 listopada)
08.11.201710:31

Zapraszamy Państwa na „Wspólne miejskie śpiewanie”, które odbędzie się 11 listopada, o godz. 14:00 w holu lubelskiego Ratusza, wstęp wolny. Wydarzenie to zostało pomyślane przede wszystkim jako spotkanie śpiewacze, które połączy jego uczestników we wspólnym działaniu. Zaproszeni artyści będą dla publiczności niejako przewodnikami. Nie trzeba martwić się o słowa, śpiewniki będą rozdawane na miejscu.

„Wspólne miejskie śpiewanie” to pomysł Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego i ACK UMCS „Chatka Żaka” na świętowanie Dnia Niepodległości. Jego celem jest nie tylko prezentacja tradycji i sposobów jej wykorzystania we współczesnej kulturze, ale – co najważniejsze – integracja miejskiej społeczności i wspólne świętowanie, przeżywanie ważnych chwil. Wspólny śpiew, czego doświadczył chyba każdy z nas, ma niesamowitą siłę łączenia nawet obcych sobie ludzi. Mamy nadzieję, że taka atmosfera zagości w sobotę w lubelskim ratuszu. Śpiewanie popularnych pieśni patriotycznych jest czwartym, ostatnim elementem projektu „Laboratorium obrzędu miejskiego” realizowanego z okazji 700-lecia lokacji Lublina. W jego ramach staramy się przenieść niektóre elementy kultury tradycyjnej na miejski grunt. W styczniu odbyły się „Wszystkie kolędy świata”, w kwietniu „Ludzie malujcie pisanki”, a w czerwcu „ Miastowa Sobótka”.

Spotkanie poprowadzi Łukasz Jemioła, lubelski wokalista, gitarzysta, twórca piosenek i nauczyciel muzyki. Artysta  ten zdobył m.in. I miejsce i nagrodę dziennikarzy 45. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie w 2009 roku. Wielkim osiągnięciem było też przywiezienie głównej nagrody z krakowskiego festiwalu Marka Grechuty w 2014 roku. Łukasz Jemioła ma już na swym koncie wydany w 2015 roku pierwszy solowy album zatytułowany „Jemioła”. Publiczności znany jest także ze spektaklu „Wieczorem” Włodka Pawlika czy projektów „Impro Piosenki” i „Piosenki Przedwojenne”.

Towarzyszył mu będzie Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego, który działa nieprzerwanie od 1953 roku. Jest jednym z najstarszych reprezentacyjnych zespołów artystycznych UMCS, założonym przez Stanisława Leszczyńskiego. Obecnie dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest Lech Leszczyński. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół posiada ponad 20 godzin repertuaru obejmującego m.in. pieśni narodowe.

Pieśni patriotyczne będzie można zaśpiewać też z Chórem Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jest on najstarszym studenckim zespołem chóralnym w naszym mieście, zaraz po Chórze Akademickim KUL. Początki jego działalności artystycznej sięgają roku 1952.Wtedy to z inicjatywy studentów Wydziału Rolniczego UMCS wiosną tego roku powstał zespół instrumentalno-wokalny, który już jesienią przerodził się w kilkudziesięcioosobowy chór. Obecnie prowadzi go dr Mirosław Ziomek oraz Martyna Krasnodębska.

We „Wspólnym miejskim śpiewaniu”  weźmie też udział młodzież z Chóru Kantylena działającego przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Zespół powstał w 1993 roku z inicjatywy dr hab. Małgorzaty Nowak, która prowadzi go do dziś. Na co dzień bierze on czynny udział w życiu muzycznym miasta. W swoim dorobku posiada wiele występów w kraju i za granicą m.in. w Czechach, Izraelu, na Węgrzech, Litwie, Łotwie i we Włoszech. Występował wielokrotnie z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej. „Kantylena” jest wielokrotnym laureatem nagród w Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy: zdobył 5 razy Srebrny i 3 razy Złoty Kamerton – ostatni w 2010.