W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Białoruś. Droga do wolności” – wystawa online w Galerii Ratusz

GALERIA RATUSZ

Osoby zainteresowane organizacją wystawy
 w Galerii Ratusz,
prosimy o osobisty kontakt:
Urząd Miasta Lublin
Plac Króla Łokietka 1
20-109 Lublin
pokój nr 14

„Białoruś. Droga do wolności” – wystawa online w Galerii Ratusz
04.01.202109:12

„Białoruś. Droga do wolności” to wystawa fotografii dokumentująca walkę Białorusinów o wolne wybory, demokrację i niepodległe państwo. W związku z sytuacją epidemiczną lubelską odsłonę wystawy można obejrzeć online w Galerii Ratusz na stronie lublin.eu do 22 stycznia.

 – Ponad pół roku temu obywatele Białorusi zaprotestowali przeciwko odmowie rejestracji niezależnych kandydatów w wyborach prezydenckich. Od ponad czterech miesięcy każdego dnia domagają się uwolnienia więźniów politycznych, zaprzestania używania siły i stosowania tortur względem demonstrantów oraz przeprowadzenia uczciwych wyborów. Codziennie dają wyraz swojej siły i niezłomności. Lublin, podobnie jak inne polskie miasta, solidaryzuje się z Białorusinami w walce o wolność, zaś mieszkańcy Lublina już wielokrotnie udowadniali, jak bliskie są im ideały niepodległego państwa i demokracji. Szanujemy prawo narodu białoruskiego do decydowania o swoim losie oraz solidaryzujemy się z ofiarami represji. Wierzymy, że dzięki odwadze i determinacji obywateli oraz przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej wrócą na Białoruś niezależne media, lepsze warunki życia, demokracja i wolność. Niech żyje Białoruś! Жыве Беларусь! – mówi Krzysztof ŻukPrezydent Miasta Lublin

„Białoruś. Droga do wolności” pokazuje protesty obywateli Białorusi na ulicach Mińska, Grodna, Witebska, Mohylewa, Brześcia i innych białoruskich miast, ale również demonstracje w Lublinie. Autorzy zdjęć – fotografowie: Iryna Arakhouskaya, Nadia Buzhan, Tacciana Kapitonava Aliaksandr Vasiukovich, współpracujący z niezależną telewizją „Biełsat” i tygodnikiem „Nasza Niwa”, ryzykując zdrowie i wolność, zabiegali o to, żeby Polska i cała Europa mogły lepiej rozumieć, o co i z kim walczą Białorusini. Poza zdjęciami na wystawie znajduje się kalendarium z najważniejszymi datami z historii współczesnej Białorusi. Szczególny nacisk położono na te momenty i wydarzenia, przez które stopniowo wprowadzano i wzmacniano autorytarny sposób zarządzania państwem. 

Ekspozycja zrealizowana z inicjatywy Fundacji „Białoruski Dom” w Warszawie we współpracy z Domem Spotkań z Historią oraz Urzędem Miasta Warszawy prezentowana jest także w innych miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

Ekspozycja pt. „Białoruś. Droga do wolności”, dostępna w wersji on-line.