W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich

20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich
17.06.2022

Dzień 20 czerwca ustanowiono Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Nowe święto państwowe upamiętnia zryw narodowy - trzech powstań z lat 1919-1921. Jest hołdem jego bohaterskim uczestnikom, których odwaga i poświęcenie umożliwiły przyłączenie uprzemysłowionej części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Data nowego święta - 20 czerwca - nawiązuje do daty wkroczenia do Katowic w 1922 r. wojska polskiego na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim.

20 czerwca (poniedziałek) Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin zapraszają do wzięcia udziału w uroczystym złożeniu kwiatów, z udziałem pocztów sztandarowych, w hołdzie Powstańcom Śląskim, pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, na Placu Litewskim. Rozpoczęcie uroczystości o godz. 9.30.