Karta Rodzina Trzy Plus jest własnością Urzędu Miasta Lublin.
Karta Rodzina Trzy Plus wydawana jest bezpłatnie.
Karta Rodzina Trzy Plus jest imienna, wydawana dla każdego członka rodziny oddzielnie, zawiera PESEL uprawnionego, termin ważności oraz numer.
Karta Rodzina Trzy Plus nie jest kartą kredytową, płatniczą, bankomatową, ani też nie zastępuje żadnej formy płatności.
Wszystkie Karty Rodzina Trzy Plus ze "starym logo" wydane do czerwca 2022 r. w dalszym ciągu są aktualne i honorowane przez partnerów Programu. Tym samym nie podlegają one wymianie.
Karta Rodzina Trzy Plus poświadcza prawo członka dużej rodziny zamieszkałego na terenie miasta Lublin do przyznania korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do ulg i zwolnień na zakup biletów wstępu na płatne imprezy kulturalne i sportowe organizowane przez instytucje miejskie oraz inne formy działalności, w tym usługi i towary oferowane przez podmioty niepowiązane strukturalnie i kapitałowo z samorządem miasta Lublin uczestniczące w Programie Rodzina Trzy Plus.
W praktyce oznacza to m. in. tańsze bilety do instytucji kultury, ośrodków sportu i rekreacji, zniżki na zakup odzieży i zabawek czy też niższe opłaty za usługi kosmetyczne i medyczne, przewozowe i szkoleniowe ect. Karta obejmuje swoim zakresem większość usług niezbędnych do codziennego funkcjonowania rodziny świadczonych zarówno przez duże ogólnopolskie sieci handlowe czy pojedyncze sklepy z sąsiedztwa.
Szczegółowy wykaz podmiotów znajduje się w zakładce Katalog ulg i zwolnień
Karta Rodzina Trzy Plus przysługuje każdej dużej rodzinie zamieszkałej na terenie Miasta Lublin spełniającej poniższe warunki.
Rodzicowi i/lub małżonkowi rodzica wychowującemu co najmniej troje dzieci (w tym dzieci, nad którymi sprawowana jest rodzinna piecza zastępczą) w wieku do 18 r.ż. lub do ukończenia 25 r.ż. gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
Prawo do posiadania Karty nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci, prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.
Małżonek rodzica, któremu przyznano Kartę, nie traci prawa do jej posiadania mimo wystąpienia zmian mających wpływ na istnienie tego uprawnienia, chyba że rodzic zmarł, utracił prawo do posiadania Karty lub małżeństwo z rodzicem zostało unieważnione lub rozwiązane przez rozwód.
Posiadaczem karty może stać się dziecko, wyłącznie w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.
Dziecko, któremu przyznano Kartę, nie traci prawa do jej posiadania odpowiednio przez okres, mimo utraty tego uprawnienia przez rodzica lub zmniejszenia się liczby dzieci, które wchodziły w skład dużej rodziny.
Karta Rodzina Trzy Plus przyznawana jest bezpłatnie, każdemu członkowi dużej rodziny.
Prawo do korzystania z Karty przysługuje niezależnie od dochodu.
W przypadku zmiany miejsca zamieszkania skutkującego zmianą gminy, członek rodziny wielodzietnej jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie Prezydenta Miasta Lublin oraz zwrotu Karty.
Aby otrzymać Kartę Rodzina Trzy Plus należy złożyć wniosek wybierając jeden z poniższych sposób. Jeden członek rodziny może złożyć wniosek o Karty dla całej rodziny. Co ważne – wniosek o wydanie Karty może wypełnić każdy pełnoletni jej członek.
Wzór wniosku oraz wzory oświadczeń można pobrać z zakładki Dokumenty do pobrania.
Wniosek o wydanie Karty Rodzina Trzy Plus oraz jej duplikatu złożyć można:
1. W Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych:
ul. Stanisława Leszczyńskiego 23, pokój nr 101 I piętro (wejście od ul. Przy Stawie) 20-068 Lublin, tel. 81 466 3050
Godziny przyjęć interesantów: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek od 7.45 do 15.30 (z wnioskiem zgłosić się można najpóźniej pół godziny przed zakończeniem pracy Wydziału).
2. W punktach Biura Obsługi Mieszkańców (bez weryfikacji wniosku)
Godziny przyjęć interesantów: poniedziałek od 07:45 do 16:45, wtorek, środa, czwartek, piątek od 7.45 do 15.15
3. Elektronicznie
Za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) z wykorzystaniem na ePUAP formularza elektronicznego "Pismo ogólne do podmiotu publicznego", dołączenia do niego wypełnionego wniosku (IPS-003-01), wymaganych do wniosku załączników, opatrzenia pisma ogólnego podpisem elektronicznym: Profilem Zaufanym (opcja bezpłatna; instrukcje jak założyć i potwierdzić Profil Zaufany dostępne są na stronie: https://pz.gov.pl/dt/help), e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym (opcja podpisu płatnego) oraz przesłania na adres elektroniczny Urzędu Miasta Lublin: /UMLublin/SkrytkaESP.
Wniosek powinien być wypełniony DRUKOWANYMI LITERAMI.
Druki wniosku dostępne są zarówno w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych jak również na niniejszej stronie w zakładce Dokumenty do pobrania.
Składając wniosek o przyznanie Karty Rodzina Trzy Plus, należy przedłożyć w szczególności:
Wydanie Karty Rodzina Trzy Plus lub jej duplikatu następuje nie później niż 30 dni od dnia złożenia wniosku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin może zostać przedłużony, o czym należy zawiadomić wnioskodawcę.
W przypadku odbioru Kart za pośrednictwem operatora pocztowego czas oczekiwania będzie odpowiednio dłuższy.
Odbiór Karty Rodzina Trzy Plus
Kartę/y może odebrać rodzic, pełnoletnia osoba widniejąca na wniosku i uprawniona do otrzymania Karty oraz inna osoba posiadająca stosowne pełnomocnictwo.
Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych
ul. St. Leszczyńskiego 23, pokój nr 101, I piętro (wejście od ul. Przy Stawie 2)
Godziny przyjęć interesantów: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek od 8.00 do 15.00.
Po upływie ważności Karty Rodzina Trzy Plus osoby zainteresowane mogą wystąpić z ponownym wnioskiem o wydanie nowych Kart na zasadach identycznych (patrz: Jak otrzymać Kartę Rodzina Trzy Plus i Dokumenty niezbędne przy składaniu wniosku o wydanie Karty Rodzina Trzy Plus). Wniosek uzupełniamy wyłącznie o osoby, którym ma zostać przedłużony termin ważności.
Osoby, które z przyczyn losowych utraciły Kartę/y (zagubienie, kradzież, zniszczenie i inne) mogą ponownie ubiegać się o Kartę w formie duplikatu. Duplikat Karty Rodzina Trzy Plus wydawany jest bezpłatnie.
Wniosek uzupełniamy wyłącznie o osoby, które utraciły Kartę, i którym ma zostać ona przyznana od nowa.
Zmiana danych zawartych w Karcie wymaga przyznania nowej Karty.
Wniosek uzupełniamy wyłącznie o osoby, u których zmianie uległy dane osobowe, a którym ma zostać przyznana nowa Karta.
Przy odbiorze nowych kart należy dołączyć Karty Rodzina Trzy Plus, które utraciły ważność, nastąpiła zmiana danych lub są uszkodzone. W przypadku niemożności zwrotu Karty należy spisać stosowne oświadczenie.
Wnioski, o których nowa powyżej podlegają weryfikacji w terminie 30 dni od dnia ich złożenia.
Utrata prawa użytkowania Karty Rodzina Trzy Plus następuje w przypadku:
O utracie prawa użytkowania Karty Rodzina Trzy Plus użytkownik zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin.
Rodzic, który nabył uprawnienia wynikające z Karty Rodzina Trzy Plus, nie traci tych uprawnień, mimo wystąpienia zmian mających wpływ na uprawnienie do jej korzystania, chyba że sąd odebrał mu władzę rodzicielską lub ją ograniczył.
Małżonek rodzica, który nabył uprawnienia wynikające z Karty Rodzina Trzy Plus, nie traci tych uprawnień mimo wystąpienia zmian mających wpływ na uprawnienie do jej korzystania, chyba że uprawnienia wynikające z Karty utracił rodzic lub małżeństwo z rodzicem zostało unieważnione lub rozwiązane przez rozwód.
Dziecko, które nabyło uprawnienia wynikające z Karty Rodzina Trzy Plus, zachowuje prawo do korzystania z niej odpowiednio przez okres, o którym mowa w § 5 Regulaminu, mimo zmniejszenia się liczby dzieci wchodzących w skład dużej rodziny.
W przypadku zmiany miejsca zamieszkania skutkującego zmianą gminy, członek rodziny wielodzietnej jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie Prezydenta Miasta Lublin oraz zwrotu Karty.
Zmiana danych zawartych w Karcie wymaga przyznania nowej Karty.
Nie stwierdza się utraty prawa do posiadania Karty w przypadku, gdy Karta utraciła ważność.
W przypadku stwierdzenia przez Prezydenta Miasta Lublin utraty uprawnień do korzystania z Karty, posiadacz Karty jest obowiązany do niezwłocznego jej zwrotu.
Użytkownik Karty może zrezygnować z jej użytkowania w każdym czasie trwania Programu Rodzina Trzy Plus po uprzednim zwróceniu Karty oraz złożeniu stosownego oświadczenia na piśmie.
Karta Rodzina Trzy Plus ważna jest jedynie z dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Karta Rodzina Trzy Plus ma charakter osobisty i nie może być użyczana bądź odstępowana przez użytkownika innym nieupoważnionym osobom.
Miejsca, w których przysługują zniżki oznaczone są znakiem Programu Rodzina Trzy Plus.
Aby skorzystać ze zniżki należy w punkcie zakupu usługi okazać Kartę/y Rodzina Trzy Plus.
Z Karty, każdy jej posiadacz, może korzystać w dowolnym czasie. Oznacza to, że aby skorzystać z Karty Rodzina Trzy Plus nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu.
Wykaz podmiotów uczestniczących w Programie dostępny jest w zakładce Katalog ulg i zwolnień.
Pełne informacje dotyczące przyznawania, wydawania i korzystania z Kart Rodzina Trzy Plus określa Regulamin stanowiący załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 75/12/2021 Prezydenta Miasta Lublin z dnia 28 grudnia 2021 r. prowadzenia logo Programu „Rodzina Trzy Plus” wraz z Regulaminem przyznawania, wydawania i korzystania z Karty „Rodzina Trzy Plus”.
Treść Regulaminu znajduje się w zakładce Akty prawne.