W zawiązku wejściem w życie w dniu 5 grudnia 2014 r. Ustawy o Karcie Dużej Rodziny informujemy, że w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych realizowane są zadania związane z przyznaniem KARTY DUŻEJ RODZINY. Beneficjentami programu są członkowie rodzin wielodzietnych.
Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci, prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.
Posiadaczem karty może stać się dziecko, wyłącznie w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających poniższe warunki:
Karta przyznawana jest na wniosek, który może złożyć w imieniu członków rodziny wielodzietnej członek rodziny wielodzietnej posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, który oświadczy, że jest umocowany do złożenia wniosku o przyznanie Karty lub jej duplikatu oraz do odebrania Karty lub jej duplikatu w imieniu członków rodziny wielodzietnej wskazanych we wniosku. We wniosku należy zaznaczyć czy ubiega się o kartę tradycyjną czy elektroniczną czy o obie.
Prawo do korzystania z Karty przysługuje niezależnie od dochodu.
Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie*, a jej duplikat podlega opłacie w wysokości 13 zł.
*Dodatkowo Karta podlega opłacie w wysokości 10 zł za sztukę, w przypadku gdy członkowi rodziny wielodzietnej, na jego wniosek, została już udostępniona wyłącznie karta elektroniczna i następnie członek rodziny wielodzietnej wnioskuje o wydanie karty tradycyjnej.
DOWÓD WPŁATY DOŁĄCZA SIĘ JAKO ZAŁĄCZNIK DO WNIOSKU O PRZYZNANIE DUPLIKATU LUB DODATKOWEJ FORMY KARTY.
Wpłat można dokonać na rachunek bankowy:
Urząd Miasta Lublin
Bank PEKAO S.A. V/O Lublin
56 1240 1503 1111 0010 1647 7433
tytułem: Opłata za duplikat (WPISAĆ LICZBĘ KART) Kart/y KDR (PODAĆ IMIĘ I NAZWISKO) lub
tytułem: Opłata za dodatkową (tradycyjną) formę (WPISAĆ LICZBĘ KART) Kart/y KDR (PODAĆ IMIĘ I NAZWISKO)
Zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 20 ustawy o Karcie Dużej Rodziny, przykładowy wzór wniosku o przyznanie karty i jej duplikat został opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej. Przykładowy wzór wniosku zawiera tylko jedną stronę (strona nr 3 i 4) do wypełnienia danych członka rodziny wielodzietnej. Stronę tę należy powielić w zależności od tego, ilu członków rodziny dotyczy dany wniosek. Razem z przykładowym wzorem wniosku opracowano również przykładowe wzory oświadczeń o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej, pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka oraz o władzy rodzicielskiej. Wniosek wraz z załącznikami znajduje się poniżej.
Szczegóły dotyczące składania wniosków znajdują się także na stronie Urzędu Miasta Lublin: bip.lublin.eu , w załączeniu poniżej do pobrania cztery wzory uzupełnienia wniosku: rodzice mających dzieci dorosłe , rodzice wychowujący 3 dzieci małoletnich, przedłużenie terminu ważności karty oraz wniosek o duplikat karty.
Wszelkie informacje dotyczące KARTY DUŻEJ RODZINY dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej www.gov.pl/web/rodzina w zakładce Karta Dużej Rodziny.
Uprzejmie informujemy, że została udostępniona możliwość składania wniosków o przyznanie Karty Dużej Rodziny drogą elektroniczną. Oznacza to, że możesz złożyć wniosek bez wychodzenia z domu. Aby było to możliwe, wystarczy wejść na stronę www.empatia.mpips.gov.pl i za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia uzupełnić wniosek i przesłać go do Urzędu zgodnym z miejscem swojego zamieszkania.
Wymogiem skorzystania z formularza elektronicznego jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP lub podpisu elektronicznego. Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. Cała procedura jest możliwa do realizowania bez wychodzenia z domu, jeśli masz konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich listę znajdziesz na stronie profilu zaufanego).
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.empatia.mpips.gov.pl, www.gov.pl/web/rodzina, https://www.gov.pl.