W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

72. rocznica egzekucji na Rurach Jezuickich

72. rocznica egzekucji na Rurach Jezuickich
15.06.202207:41

W środę, 15 czerwca, odbędzie się uroczystość upamiętniająca rozstrzelanie przez niemieckiego okupanta w okresie od czerwca do sierpnia 1940 r. ok. 500 Polaków, więźniów Zamku Lubelskiego aresztowanych za udział w podziemnej konspiracji.

Uroczystość będzie miała miejsce w wąwozie na Rurach Jezuickich, przy pomniku i tablicach z nazwiskami rozstrzelanych Polaków, wiernych sprawie niepodległości i wolności Ojczyzny. Rozpocznie się o 9.30.

Niemcy wykorzystali odwrócenie uwagi opinii światowej po agresji na Francję w maju i czerwcu 1940 r. do nasilenia walki z rozrastającym się polskim niepodległościowym podziemiem, w ramach tzw. akcji AB mającej na celu likwidację warstwy przywódczej narodu polskiego.

Organizatorami obchodów tej tragicznej rocznicy są: Oddział Martyrologii „Pod Zegarem” Muzeum Lubelskiego, Parafia pw. Świętej Rodziny na Czubach oraz Szkoła Podstawowa nr 28 im. synów Pułku w Lublinie.