W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF 74.rocznica zdobycia Monte Cassino

17.05.2018

18 maja 1944 r. 2. Korpus Polski zdobył Monte Cassino zatykając na jego szczycie biało-czerwoną flagę, a w południe trębacz odegrał hejnał mariacki na znak zwycięstwa. W tej bitwie udział wzięli także żołnierze pochodzący z Lublina i Lubelszczyzny. Blisko 20 z nich straciło w niej życie - spoczywają tam wraz z około tysiącem innych poległych na Monte Cassino, na polskim cmentarzu wojennym, otoczonym powszechnym szacunkiem Polaków w kraju i rozsianych po całym świecie.

W 74. rocznicę tego wydarzenia - w piątek 18 maja br., o godz. 13.00, pod pomnikiem Bohaterów Monte Cassino przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Lublinie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przez przedstawicieli władz Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego - rządowych i samorządowych, Wojska Polskiego i służb mundurowych, kombatantów, organizacji społecznych, szkół i innych osób pragnących oddać cześć zdobywcom Monte Cassino. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału.