W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

9. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej (10 kwietnia)

9. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej (10 kwietnia)
04.04.2019

Społeczny Komitet Obchodów 9. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej zaprasza do wzięcia udziału w upamiętnieniu Ofiar tej narodowej tragedii. Uroczystość odbędzie się w środę 10 kwietnia 2019 r., w Lublinie.

Program:

- godz. 16.30 -  uroczystość na Placu  Litewskim, z zachowaniem ceremoniału wojskowego:

  • złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin,
  • odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej przez orkiestrę wojskową,
  • powitanie uczestników uroczystości,
  • odczytanie okolicznościowej odezwy Społecznego Komitetu Obchodów 9. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej,
  • wykonanie  okolicznościowego utworu przez Chór AMABILE z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie pod dyrekcją p. Kingi Rdzak,
  • apel pamięci: odczytanie 96 nazwisk Ofiar katastrofy smoleńskiej przez dwójkę uczniów, radnych Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, zapalenie  96 zniczy przez harcerzy z ZHP, ZHR, Zawiszaków oraz uczniów klas mundurowych z lubelskich szkół,
  • salwa honorowa,
  • złożenie wspólnego wieńca przez przedstawicieli Społecznego Komitetu: Wojewodę Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Dowódcę Garnizonu Lublin,  Przewodniczącego Regionu Środkowo–Wschodniego NSZZ „Solidarność” pod tablicą upamiętniającą Ofiary katastrofy na budynku klasztoru oo. Kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście 42,
  • odegranie melodii „Cisza”.

- godz. 17.30 –  przejazd autobusem z  Placu Litewskiego na ul. Gospodarczą 7.

- godz. 18.00 – Msza św. w intencji Ofiar tragedii smoleńskiej pod przewodnictwem JE Abpa Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego, w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7 w Lublinie.

Po Mszy św. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem i kamieniem upamiętniającymi Ofiary mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej, na placu przy kościele Matki Bożej Królowej Polski. Odegranie na trąbce melodii „Cisza”.

Szkoły, organizacje i instytucje uprzejmie prosimy o wystawienie pocztów sztandarowych do udziału w obydwu częściach uroczystości. Prosimy o przyniesienie białych i czerwonych zniczy.