Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Dzień św. Antoniego - Patrona Lublina

13.06.2017

13 czerwca przypada Dzień św. Antoniego Padewskiego, który od wieków uznawany jest przez mieszkańców Lublina za patrona miasta. Tradycją wielu lat, w tym dniu, odprawiana jest msza święta w intencji Lublina i jego mieszkańców.

Prezydent Miasta Lublin i Rada Miasta Lublin wraz z Proboszczem Parafii Nawrócenia św. Pawła zapraszają we wtorek, 13 czerwca , o godz. 18.30, na mszę świętą i wspólną modlitwę za miasto i jego mieszkańców. Mszę świętą, koncelebrowaną pod przewodnictwem Biskupa Mieczysława Cisło, poprzedzi o godz. 18.00 nabożeństwo czerwcowe. Msza zostanie odprawiona w kościele Nawrócenia św. Pawła, przy ul. Bernardyńskiej 5, w którym znajduje się sanktuarium św. Antoniego.

W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina, we wtorek, 13 czerwca o godz. 10.00, w Trybunale Koronnym rozpocznie się sesja naukowa „Święty Antoni. Patron Lublina”. Organizatorzy wydarzenia chcą przybliżyć sylwetkę patrona, uświadomić wyjątkowość i wielkość świętego, ale przede wszystkim zainicjować podjęcie działań zmierzających do nadania mocy prawnej wielowiekowej tradycji. Do obrad zostali zaproszeni przedstawiciele środowisk naukowych oraz religijnych.

Organizatorami wydarzenia są Zakład Kultury Polskiej Instytutu Kulturoznawstwa UMCS, Wydział Humanistyczny UMCS, Muzeum Lubelskie, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Lublinie. Sesja została objęta Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Lublina dra Krzysztofa Żuka oraz Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Prof. dra hab. Stanisława Michałowskiego. Wydarzenie przygotowano przy wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów Jubileuszu 700-lecia lokacji miasta.

Dzień św. Antoniego, Patrona Lublina / 13.06.2017:

  • 10.00 / Sesja naukowa: Święty Antoni. Patron Lublina / Trybunał Koronny / Rynek 1
  • 18.30 / Msza św. w intencji Lublina i jego mieszkańców / kościół Nawrócenia św. Pawła / ul. Bernardyńska 5, Lublin