W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dzień św. Antoniego - Patrona Miasta Lublin

Dzień św. Antoniego - Patrona Miasta Lublin
10.06.202208:47

13 czerwca obchodzimy Dzień św. Antoniego Padewskiego, od wieków uznawanego przez mieszkańców Lublina za patrona miasta. Z tej okazji, zgodnie z wieloletnią tradycją, w najbliższy poniedziałek (13 czerwca) odprawiona zostanie msza święta w intencji Miasta i jego Mieszkańców.

Nabożeństwo odbędzie się o godz. 10.00 w kaplicy św. Józefa przy kościele pw. Nawrócenia św. Pawła, przy ul. Bernardyńskiej 5. Mszę poprzedzi krótki koncert na trąbkę, przygotowany przez Piotra Ścibaka - miejskiego hejnalistę, który rozpocznie się o godz. 9.45.

Św. Antoni jest patronem między innymi osób i rzeczy zaginionych, ubogich, dzieci, oraz wielu miast, w tym Lublina, Lizbony i Padwy. Święty był jednym z najbardziej cenionych kaznodziejów XIII w. - elokwentnym, obdarzonym doskonałą pamięcią, szeroką wiedzą i silnym głosem. Na wielu obrazach, tak jak na tym widniejącym na Bramie Krakowskiej, przedstawiany jest z białą lilią w ręku. Obraz świętego znajduje się w Bramie Krakowskiej, od strony Starego Miasta. Św. Antoni z Padwy jest także patronem parafii przy ul. Bernardyńskiej - tam przechowywane są jego relikwie i znajduje się obraz z XVII wieku z wizerunkiem świętego.