W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Informacja dla przedsiębiorców w sprawie obowiązku założenia profilu dla płatników składek na PUE ZUS

Informacja dla przedsiębiorców w sprawie obowiązku założenia profilu dla płatników składek na PUE ZUS
17.11.202214:49

Informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie obowiązku założenia profilu dla płatników składek na PUE ZUS:

Jesteś płatnikiem składek? Załóż konto na PUE ZUS
Przedsiębiorco! Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Z czego mogą korzystać przedsiębiorcy na PUE ZUS
PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego warto założyć swój profil jak najszybciej.

Na stronie ZUS znajduje się ulotka wyjaśniająca, jak złożyć profil - „Krok po kroku. Rejestracja, logowanie i ustawienia profilu”, a na platformie YouTube krótki film „Profil na PUE ZUS obowiązkowy dla przedsiębiorców”.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Aktualnościach na stronie www.zus.pl, pod numerem telefonu 22 560 16 00 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 18.00) lub osobiście podczas wizyty z doradcą na Sali Obsługi Klientów w ZUS. Istnieje także możliwość skorzystania z e-wizyty za pośrednictwem strony www.zus.pl/e-wizyta.