W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką
22.03.202114:48

Dzień 24 marca, mocą ustawy Sejmu RP z 6 marca 2018 r., ustanowiony został świętem państwowym jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Data wiąże się z wykonaną tego dnia przez niemiecką żandarmerię egzekucją w Markowej na Podkarpaciu. Życie stracili wówczas małżonkowie Józef i Wiktoria Ulma, sześcioro ich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

Dla uczczenia naszych rodaków - pomordowanych, zmarłych i żyjących, którzy pomagali, ukrywali i ratowali Żydów w okresie okupacji niemieckiej, 24 marca 2021 r. (środa) przedstawiciele władz Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego oraz innych instytucji spotkają się w Archikatedrze Lubelskiej, na okolicznościowej modlitwie podczas mszy św., o godz. 9.00.

Po mszy św. złożone zostaną kwiaty przy ołtarzu pochodzącej z Lublina bł. Marty Wołowskiej, znajdującym się w nawie bocznej Archikatedry, a następnie około godz. 10.15 przy tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 62, gdzie spędziła młodość.

Bł. Marta Wołowska została rozstrzelana przez Gestapo 19 grudnia 1942 r., w Słonimiu, na dzisiejszej Białorusi, jako przełożona tamtejszego zgromadzenia zakonnego Niepokalanego Poczęcia NMP, za pomoc ukrywającym się Żydom. Beatyfikowana przez Papieża Jana Pawła II, 13 czerwca 1999 r., w Warszawie.