W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody 78. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez II Korpus Polski

Obchody 78. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez II Korpus Polski
16.05.202211:27

W najbliższą środę (18 maja) w Lublinie odbędą się obchody 78. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez II Korpus Polski, pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji uczczą pamięć poległych w czasie walk.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 na Placu Teatralnym otwarciem wystawy „Szlak Nadziei. Odyseja Wolności. Losy Polaków w czasie II wojny światowej”. Następnie przedstawiciele Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Garnizonu Lublin oraz innych instytucji wezmą udział w okolicznościowej mszy św. w  intencji poległych. Nabożeństwo odbędzie się o godz. 11.00 w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka przy al. Kraśnickiej 76.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 przy pomniku Bohaterów Monte Cassino, gdzie nastąpi oddanie hołdu poległym, odczytanie apelu pamięci i salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

18 maja 1944 r. II Korpus Polski zdobył Monte Cassino zatykając na jego szczycie biało-czerwoną flagę, a w południe trębacz odegrał hejnał mariacki na znak zwycięstwa. W tej bitwie udział wzięli także żołnierze pochodzący z Lublina i Lubelszczyzny. Blisko 20 z nich straciło w niej życie - spoczywają wraz z około tysiącem innych poległych na Monte Cassino, na polskim cmentarzu wojennym.