W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody 83. rocznicy bombardowania Lublina 9 września 1939 r.

Obchody 83. rocznicy bombardowania Lublina 9 września 1939 r.
08.09.202210:37

9 września mija 83. rocznica najbardziej niszczycielskiego bombardowania Lublina przez niemiecką Luftwaffe. Jutro (9 września) odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tego wydarzenia.

9 września 1939 roku w centrum miasta zginęli między innymi pracownicy Zarządu Miasta, w tym dzielny woźny Jan Gilas, a także wybitny lubelski poeta Józef Czechowicz. W 83. rocznicę bombardowania Lublina, zgodnie z wieloletnią tradycją, przedstawiciele władz miasta i województwa wraz z pracownikami instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

Program wydarzeń:

  • godz. 9.30 – uroczyste spotkanie pamięci przy pomniku Józefa Czechowicza, na placu jego imienia;
  • godz. 10.15 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na Ratuszu;
  • godz. 11.00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach poległych, na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Bombardowanie 9 IX 1939 r., największe i najbardziej niszczycielskie w historii Lublina, objęło głównie centrum miasta oraz koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej. W wyniku tego zaplanowanego ataku z powietrza zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub poważnie uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, Prezydent Torunia Leon Raszeja. Pracowników Zarządu Miasta, poległych od bomb na stanowisku pracy w Ratuszu, upamiętnia tablica pamiątkowa na jego ścianie, od strony ul. Lubartowskiej. W większości pochowani zostali oni na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie główne wejście od ul. Generała Władysława Andersa, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie). Około godz. 9.30, jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie, gdzie w wieku 36 lat  zginął przebywający w tym czasie zginął Józef Czechowicz – znany lubelski poeta, dziennikarz i radiowiec. Obecnie jest to plac Józefa Czechowicza.