W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody 83. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir

Obchody 83. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir
08.02.202309:49

W najbliższy piątek (10 lutego) w Lublinie odbędą się obchody upamiętniające masowe zsyłki Polaków przez władze sowieckie na Sybir.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.15 przy Pomniku Matki Sybiraczki na Skwerze Dzieci z Pahiatua przy Centrum Kultury. Tam odbędą się: odegranie hymnu Sybiraków, wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Główne uroczystości poprzedzi msza św. w intencji zmarłych i pomordowanych na zesłaniu Polaków. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6.

Uroczystościom towarzyszyć będzie premiera gry miejskiej „Przeszliśmy niepokonani”, której uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miejsc pamięci związanych z Zesłańcami Sybiru. Spotkanie odbędzie się w piątek (10 lutego) o godz. 8.30 w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przy ul. Wodopojnej 2.

Dodatkowo, w czwartek (9 lutego) o godz. 9.00 w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru przy ul. Biedronki 13 odbędzie się prezentacja wystawy „Zbrodnia nieukarana - łagry sowieckie” oraz finał VII edycji Międzyszkolnego Konkursu „Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru”.

Organizatorem obchodów jest Związek Sybiraków Oddział Lublin we współpracy z Prezydentem Miasta Lublin, Wojewodą Lubelskim i Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie oraz Lubelskim Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru.

Szczegółowy program obchodów znajduje się poniżej.

Pliki do pobrania