W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody Święta Chrztu Polski w Lublinie

Obchody Święta Chrztu Polski w Lublinie
13.04.2021

Dla uczczenia doniosłego wydarzenia jakim było przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 996 roku, 14 kwietnia (w środę) przedstawiciele władz Województwa Lubelskiego, Miasta Lublin, Kurii Metropolitarnej w Lublinie oraz innych instytucji spotkają się w Archikatedrze Lubelskiej, na okolicznościowej mszy o godz. 9.00. Po nabożeństwie odbędzie się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przy średniowiecznej chrzcielnicy, pochodzącej z nieistniejącego kościoła farnego pw. Św. Michała Archanioła w Lublinie. O godz. 10.15 nastąpi złożenie kwiatów pod Krzyżem Misyjnym przy Archikatedrze.

O godz. 11.00 rozpocznie się konferencja dla dzieci i młodzieży szkolnej pt. „Na straży kulturowej suwerenności Polski” z udziałem wybitnych postaci polskiego życia naukowego. Konferencja odbędzie się w formie zdalnej za pośrednictwem mediów społecznościowych. Link do konferencji zostanie przekazany zainteresowanym uczniom i nauczycielom w przeddzień konferencji. Wydarzenie będzie rejestrowane, a nagranie zostanie udostępnione w mediach społecznościowych wszystkim zainteresowanym.

Dzień 14 kwietnia, mocą ustawy Sejmu RP z 22 lutego 2019 r., ustanowiony został świętem państwowym jako Święto Chrztu Polski. Akt przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I w 996 uważa się za symboliczny początek państwa oraz chrześcijaństwa w Polsce. Otworzyło to przed młodym państwem nowe możliwości i włączyło je do łacińskiej strefy kulturowej i cywilizacyjnej.