W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wspomnienie ofiar bombardowania Lublina 9 września 1939 r.

Wspomnienie ofiar bombardowania Lublina 9 września 1939 r.
07.09.202110:41

W czwartek (9 września) mija 82. rocznica najbardziej niszczycielskiego bombardowania Lublina przez niemiecką Luftwaffe. Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk zaprasza do udziału w uroczystościach upamiętniających ofiary tego wydarzenia.

9 września 1939 roku w centrum miasta zginęli między innymi pracownicy Zarządu Miasta, w tym dzielny woźny Jan Gilas, a także wybitny lubelski poeta Józef Czechowicz. Jak co roku, przedstawiciele miejskiego samorządu wraz z pracownikami instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

Program wydarzeń:

  • godz. 9.30 – uroczyste spotkanie pamięci przy pomniku Józefa Czechowicza, na placu jego imienia,
  • godz. 10.30 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na Ratuszu,
  • godz. 11.00 – zapalenie zniczy na grobach poległych wówczas od bomb na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Bombardowanie 9 IX 1939 r., największe i najbardziej niszczycielskie w historii Lublina, objęło głównie centrum miasta oraz koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej. W wyniku tego barbarzyńskiego ataku z powietrza zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, Prezydent Torunia Leon Raszeja, który zginął na dziedzińcu ratuszowym. Pracowników Zarządu Miasta, poległych od bomb, na stanowisku pracy w Ratuszu, upamiętnia tablica pamiątkowa na jego ścianie, od strony ul. Lubartowskiej. W większości pochowani zostali oni na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie główne wejście od ul. Generała Władysława Andersa, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie). Około godz. 9.30, jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie (obecnie plac Józefa Czechowicza). W wieku 36 lat zginął, przybyły w ramach ewakuacji z Warszawy, gdzie pracował w ostatnich latach przed wojną, znany lubelski poeta, dziennikarz, radiowiec, piewca urody miasta – Józef Czechowicz.