W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wspomnienie ofiar bombardowania Lublina 9 września 1939 r.

Wspomnienie ofiar bombardowania Lublina 9 września 1939 r.
08.09.201614:56

9 września 2016 r. przypada 77. rocznica najcięższego i najbardziej niszczycielskiego bombardowania Lublina przez niemiecką Luftwaffe we wrześniu 1939 r. Bombardowanie tego dnia objęło centrum miasta. W jego wyniku zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych albo uszkodzonych.

Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło wówczas 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz uchodzący przed Niemcami najeźdźcami Prezydent Torunia Leon Raszeja, który zginął na dziedzińcu ratuszowym. Pochowany został na cmentarzu wojennym przy ul. Białej, a po ekshumacji, na wniosek jego rodziny, pozostała w tym miejscu tylko symboliczna mogiła.

Pracowników Miasta, którzy zginęli wówczas od bombardowania w budynku Ratuszu upamiętnia tablica pamiątkowa na jego ścianie, umieszczona od strony ul. Lubartowskiej. Zostali oni pochowani na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie wejście od ul. Gen. Wł. Andersa).        

Jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku obok Poczty Głównej w Lublinie (obecnie Plac Józefa Czechowicza), w którym zginął,w wieku 36 lat, obecny tam w tym momencie lubelski poeta Józef Czechowicz.

Tradycyjnie w dniu 9 września każdego roku przedstawiciele władz Miasta Lublin składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.
W piątek (9 września) o godz. 9.30 odbędzie się krótka uroczystość przy pomniku Józefa Czechowicza na placu jego imienia, z udziałem uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 19 im. J. Czechowicza, pracowników Muzeum Literackiego im. J. Czechowicza i Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. O godz. 10.30 przedstawiciele samorządu miejskiego złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą pamiątkową na Ratuszu, a następnie o godz. 11.00 na grobach poległych od bomb, na cmentarzu przy ul. Unickiej.