W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wspomnienie Ofiar bombardowania Lublina 9 września 1939 r.

Wspomnienie Ofiar bombardowania Lublina 9 września 1939 r.
07.09.201714:13

W tym roku przypada 78. rocznica najcięższego i najbardziej niszczycielskiego bombardowania Lublina przez niemiecką Luftwaffe we wrześniu 1939 r. Tradycyjnie 9 września każdego roku przedstawiciele samorządu miejskiego składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

9 września bombardowanie objęło centrum miasta. W jego wyniku zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych albo uszkodzonych. Tego dnia bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło wówczas 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający w Lublinie schronienia przed niemieckim najeźdźcą Prezydent Torunia Leon Raszeja, który zginął na dziedzińcu ratuszowym. Pochowany został na komunalnym cmentarzu wojennym przy ul. Białej, a po ekshumacji, przeprowadzonej na wniosek jego rodziny, pozostała w tym miejscu symboliczna mogiła.

Pracowników Zarządu Miasta, którzy zginęli wówczas od bombardowania, w budynku Ratusza, upamiętnia tablica pamiątkowa na jego ścianie, od strony ul. Lubartowskiej. W większości pochowani zostali na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie wejście od ul. Gen. Wł. Andersa, w pierwszym rzędzie po prawej stronie od bramy głównej).

Jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie (obecnie Plac Józefa Czechowicza). Zginął wówczas, ok. godz. 9.30, w wieku 36 lat, obecny tam w tej chwili wybitny lubelski poeta Józef Czechowicz.

W sobotę 9 września (sobota), o godz. 9.30, odbędzie się krótka uroczystość przy pomniku Józefa Czechowicza na placu jego imienia, z udziałem uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej i wygaszanego Gimnazjum nr 19 im. J. Czechowicza, pracowników Muzeum Literackiego im. J. Czechowicza i Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. O godz. 10.15 przedstawiciele władz Miasta złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą pamiątkową na Ratuszu, a następnie o godz. 10.45 na grobach poległych od bomb, na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Pliki do pobrania