W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zmarł Zbigniew Strzałkowski

Zmarł Zbigniew Strzałkowski
03.03.201714:58

W wieku 83 lat odszedł wybitny poeta i prozaik, ceniony grafik, dziennikarz, ekslibrysta, działacz społeczny, laureat Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności w dziedzinie kultury.

Zbigniew Strzałkowski – człowiek wielu talentów i niezużytej energii – miał olbrzymi wpływ na tworzenie życia literackiego, artystycznego i dziennikarskiego w naszym mieście. Artysta (ur. w 1933 w Drohiczynie Podlaskim) od siódmego roku życia wychowywał się w zakładach dla sierot u urszulanek i franciszkanów. Po śmierci matki i rozstrzelaniu w 1940 r. ojca (oficera Wojska Polskiego) trafił wraz z młodszym rodzeństwem do sowieckiego domu dziecka, gdzie byli poddani ostrej rusyfikacji. W roku 1946 cudem – w ramach repatriacji – przybył do Polski. Jako wychowanek Domu Dziecka w Koźlu ukończył Szkołę Zawodową (specjalność tokarza), a także Technikum Żeglugi Śródlądowej (budowę statków) w 1954 r. W latach 1957-1962 studiował historię sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem, zaś po jej ukończeniu pracował jako asystent przy Katedrze Historii Sztuki Kościelnej. W roku 1969 odszedł z Uczelni i poświęcił się wyłącznie pracy twórczej jako plastyk i literat. Był współzałożycielem Studenckiej Grupy Poetyckiej „Prom” i Studenckiej Grupy Plastyków „Inops” (1959) oraz Studenckiego Klubu Literackiego „Kontrapunkt” (1956), współinicjatorem powstania Lubelskiego Ośrodka Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy (1964), założycielem i przewodniczącym Robotniczego Klubu Literackiego „Profile” (1965), a także inicjatorem powstania Nauczycielskiego Klubu Literackiego im. J. Czechowicza przy Radzie Okręgowej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie (1968) i jego – od początku do roku 1981 – przewodniczącym oraz członkiem Krajowej Rady Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy. Od roku 1960 należał do Związku Polskich Artystów Plastyków pełniąc różne funkcje. Zajmował się malarstwem oraz grafiką warsztatową i użytkową. Był kolekcjonerem m.in. medali (posiadła ok. 900 sztuk) oraz ekslibrisów ( ok. 7 000 sztuk), które prezentował na kilkuset wystawach. Odznaczony bibliofilskim Orderem Białego Kruka ze Słonecznikiem (1994). Wykonał ponad 2 500 znaków książkowych, które prezentował na kilkudziesięciu wystawach.
Brał udział w tworzeniu kilku grup literackich i kilkunastu pism, m.in. „Dziennik”, „Tygodnik Współczesny”, tygodnik „Głos Ziemi Puławskiej”, miesięcznik „Na Przykład”, dwumiesięcznik „Lublin. Kultura i Społeczeństwo”, kwartalniki: „Nestor”, „Ku Wspólnocie”. W stanie wojennym był współpracownikiem i organizatorem prasy podziemnej, współpracownikiem m.in. „Solidarności Nauczycielskiej” i „Głosu Wolnego”.
W latach 1970-1983 był członkiem Związku Pisarzy Polskich w Lublinie, pełniąc w nim szereg funkcji. Był współzałożycielem, w roku 1989, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie. Od założenia w 1999 Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich pełnił w nim najważniejsze funkcje. Był autorem unikatowej serii znaczków pocztowych i okolicznościowych „kart politycznych”. W 2015 r. w serii literackiej Lubelskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich „Najpiękniejsze książki na 700-lecie Miasta” ukazała się oryginalna publikacja Zbigniewa Strzałkowskiego „Zodiakiem rok ponaglany”.

Artysta został odznaczony i uhonorowany licznymi odznaczeniami, medalami, odznakami Ministra Kultury, Wojewodów, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Ambasadorów, posiadał m.in. Złoty Krzyż Zasługi.