W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Standardy - konsultacje

Lubelskie standardy dostępności kultury - konsultacje

Przekładamy do konsultacji Lubelskie standardy dostępności kultury wraz z załącznikami. Co możemy zrobić, aby lubelska kultura była bardziej dostępna? W jaki sposób możemy poprawić tekst Standardów? Każda uwaga i sugestia odnośnie tego dokumentu ma znaczenie.

Napisz:
od 22 maja do 4 czerwca maila na adres: konsultacje@lublin.eu lub list tradycyjny na adres: Wydział Kultury, ul. Złota 2, 20-112 Lublin (z dopiskiem konsultacje)
W celu zgłoszenia uwag można także skorzystać z formularza konsultacyjnego.

Przyjdź na spotkania konsultacyjne w dniach:

  • 30.05 – godz. 16.00-18.00 (dostępność architektoniczna, PJM, pętla indukcyjna, asysta)
  • 02.06 – godz 10.00-12.00 (dostępność architektoniczna, PJM, pętla indukcyjna, asysta)
  • Miejsce Urząd Miasta Lublin, ul. Spokojna 2, sala nr 252, II p.

Zadzwoń:
w dniach 29.05-01.06 w godz. 8.00-15.00 – tel. 81 466 37 11.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, potrzebujesz asystenta na spotkanie konsultacyjne lub masz inną potrzebę w kwestii dostępności zadzwoń pod podany wyżej numer lub napisz maila ngo.kultura@lublin.eu.

Cel dokumentu
Wyznaczenie zasad i wskazówek, dzięki którym lubelska kultura będzie bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Kształt dokumentu

  • Zasadniczy tekst Standardów obejmuje kilkanaście stron i dzieli się na pięć części, w których rozwijane są takie zagadnienia jak zarządzanie, współpraca, współdzielenie, komunikacja i włączanie do odbioru i tworzenia kultury.
  • Załącznikami do Standardów są piktogramy, które mają być wykorzystywane do jednolitego opisu wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Dołączono także ich opis.
  • Kolejnym załącznikiem jest Podręcznik, w którym rozwinięto zagadnienia z tekstu głównego Standardów. Ponadto zwarto w nim szczegółowe informacje, na temat zapewnienia dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami podczas wydarzeń kulturalnych takich jak: pokaz filmowy, spektakl teatralny, wydarzenie plenerowe, wystawa, oprowadzanie / spacer.

Kogo dotyczy
Instytucji kultury Gminy Lublin, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów, realizujących działania ze środków publicznych, a także wszystkich, którzy wyrażą chęć dobrowolnego respektowania dokumentu.

Jak powstał
Standardy przygotowano w ramach projektu „Standardy dostępności kultury – wspólna sprawa”, realizowanego przez Stowarzyszenie Otwieracz. Partnerem projektu była Gmina Lublin. Zasadniczą częścią procesu tworzenia standardów był cykl 10 otwartych spotkań tematycznych, które odbywały się od kwietnia do czerwca 2022 r. Uczestniczyły w nich osoby z różnymi niepełnosprawnościami; przedstawicielki i przedstawiciele lubelskich organizacji społecznych, instytucji kultury; reprezentantki Urzędu Miasta Lublin (w tym w szczególności Wydziału Kultury i Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych) oraz ekspertki i eksperci zajmujący się dostępnością kultury w innych miastach.

Spotkania zostały poprzedzone: badaniami dotyczącymi uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w lubelskiej kulturze i szkoleniami dla osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych i administracji samorządowej.

22 września 2022 r. Standardy zostały uroczyście przekazane przez Stowarzyszenie Otwieracz Miastu Lublin, które reprezentowała Pani Prezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Następnie Standardy były analizowane, konsultowane i modyfikowane w Wydziale Kultury, także w ramach spotkań z przedstawicielami i przedstawicielkami instytucji kultury. Były także głównym tematem spotkania KDO ds. dostępności do kultury dla osób z niepełnosprawnościami w dniu 30 marca 2023 r.